Rękopis znaleziony w Saragossie Kostiumowy

Odtwórz film w nowym oknie

Katalog Filmów

Dostosowanie

Fundacja Audiodeskrypcja

Czas trwania

3 godz. 5 min

Reżyseria

Data premiery

1965

Scenariusz

Obsada

Produkcja

Ocena

Średnia 4 / 5. Ilość: 1

Opis filmu:

Młody kapitan gwardii króla Hiszpanii, Alfons van Worden, podróżuje samotnie przez dzikie góry Sierra Morena. W czasie noclegu w ponurej gospodzie poznaje dwie mauretańskie księżniczki, które oznajmiają mu, że jako potomek potężnego rodu Gomelezów wybrany został do wielkich zadań. Przedtem musi jednak dowieść swej odwagi, prawości i honoru. Alfons staje się ośrodkiem niesamowitych wydarzeń, dręczą go opętani, wisielcy, prześladuje inkwizycja. W końcu trafia na zamek tajemniczego Kabalisty i przez wiele dni wysłuchuje jego dziwnych, wieloznacznych opowieści o jeszcze dziwniejszych zdarzeniach tego świata.

 

www.filmpolski.pl

 

Opis postaci:

Alfons Van Worden – główny bohater filmu. Gwardzista króla Hiszpanii, podróżujący przez wzgórza Kastylii do Madrytu i popadający w najrozmaitsze tarapaty. Alfons to wysoki, przystojny i dobrze zbudowany brunet o owalnej twarzy. Ma kruczo-czarne włosy sięgające za ucho. Na co dzień zaczesuje je do tyłu i zaplata w mały, cienki warkoczyk. Jego usta są duże i pełne, nos kształtny i symetryczny. Ciemne oczy są głęboko osadzone. Nad nimi gęste brwi. Wyraz jego twarz jest inteligentny Jego ubiór nawiązuje do mody XVIII wieku. Najczęściej oglądamy go w rozkloszowanym płaszczu sięgającym do kolan, z kołnierzem o szerokich klapach. Płaszcz zwykle jest rozpięty. Pod nim Alfons nosi długie satynowe kamizelki w jasnych odcieniach. Pod szyją gustowne żaboty. Do płaszcza i kamizelek zakłada  ciemne, obcisłe spodnie do kolan lub pantalony sięgające do połowy łydki. Nieodłącznym elementem jego ubioru jest trójkątna czapka z ozdobnymi piórami, rękawiczki oraz wysokie skórzane buty.

 

Paszeko – jedna z ważniejszych postaci filmu, którą na swojej drodze spotyka Alfons Van Worden. Paszeko opiekuje się domem pustelnika, jest obłąkany. Zanim trafił do pustelni był przystojnym i eleganckim szlachcicem, żyjącym w dobrobycie. To wysoki brunet z pociągłą, trójkątną twarzą, którą zwykle pokrywa kilkudniowy zarost. Jego włosy są długie i poszarpane, sięgają do ramion. Ma wąskie usta i duży, szpiczasty nos. Paszeko ma tylko jedno oko. Drugie jak twierdzi – zostało wybite przez diabła. Okaleczony oczodół zasłania białą opaską. Paszeko nosi podarte i brudne ubrania. Garbi się. Jego twarz jest smutna. Sprawia wrażenie osoby niepewnej i zagubionej.

 

Szejk-pustelnik – to postać z filmu, którą Alfons Van Worden spotyka na swojej drodze do Madrytu. Jest to stary, niski  mężczyzna, z długą siwą brodą sięgającą do połowy klatki piersiowej. Pustelnik ma okrągłą, pogodną twarz. Czubek jego głowy jest zupełnie pozbawiony włosów. Ich resztki znajdują się nad uszami starca. Jego czoło jest niskie, oczy nieduże i lekko skośne. Usta zasłonięte gęstą brodą i wąsami. Wyraz jego twarzy jest momentami poważny. Pustelnik nosi długie, jasne szaty podobne do współczesnych ornatów zakładanych przez katolickich księży podczas nabożeństw. Na ramiona zarzuca, krótką, lnianą pelerynę.

 

Emina, księżniczka mauretańska – tajemnicza kobieta, którą Alfons Van Worden spotyka na swojej drodze do Madrytu. Jest atrakcyjną, brunetką o charakterystycznych orientalnych rysach. Jest wysoka i szczupła. Ma okrągłą pogodną twarz, na której wykonano ostry egzotyczny makijaż. Kontury ciemnych oczu podkreślone są czarną kredką i pomalowane w egipskim stylu. Włosy księżniczki zaplecione w kilka warkoczy. Na głowie orientalne ozdoby. Emina nosi w uszach duże, trójkątne kolczyki, na rękach złote bransolety. Księżniczka jest ubrana w czarną suknie z głębokim dekoltem, przyozdobioną błyszczącymi kamieniami.