Przypis Dramat

Odtwórz film w nowym oknie

Audiowstęp

Katalog Filmów

Dostosowanie

Fundacja Katarynka

Czas trwania

1 godz. 43 min

Reżyseria

Data premiery

2011

Scenariusz

Obsada

Produkcja

Ocena

Średnia 3 / 5. Ilość: 2

Opis filmu:

Eliezer Shkolnik i jego dorosły syn Uriel robią karierę na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, na wydziale zajmującym się badaniami Talmudu. Zagrzebany w księgach ojciec reprezentuje naukę starej daty. Syn – popularny autor bestsellerów – zdobywa wszystkie nagrody i wyróżnienia. Eliezer jest dumny z syna, ale też zazdrosny o to, że on sam nigdy nie został należycie doceniony. Relacja między mężczyznami psuje się jeszcze bardziej, gdy jeden z nich zostaje laureatem najważniejszego wyróżnienia w kraju.

 

Film został nagrodzony w Cannes za scenariusz, był nominowany do Oscara w kategorii „najlepszy film nieanglojęzyczny”, zaś Izraelska Akademia Filmowa przyznała mu Nagrodę Ofira aż w 9 kategoriach, m.in.: najlepszy film, scenariusz, reżyserię, zdjęcia i główne role.

 

Opis postaci:

Profesor Eliezer Shkolnik – postawny posiwiały mężczyzna około sześćdziesiątki. Zazwyczaj nosi proste ubrania w niebieskich odcieniach: casualowe koszule, materiałowe spodnie i adidasy. Gdy wychodzi z domu zarzuca granatową kurtkę. Na głowę zakłada ciemny kaszkiet. Ma pooraną zmarszczkami, opaloną skórę, krzaczaste brwi oraz surowy wyraz twarzy. Rzadko się uśmiecha, jest często skupiony, zamyślony.                   

 

Uriel Shkolnik – wysoki, postawny mężczyzna po czterdziestce o szpakowatych, kędzierzawych włosach i przenikliwych oczach w kolorze piwnym. Nosi okrągłe okulary, a jego policzki porasta gęsta posiwiała broda. Bohater nosi proste ubrania w ciemnych kolorach. Na jego twarzy nieraz maluje się smutek i troska. Wraz z żoną Diklą wychowują nastoletniego syna i trzy nieco młodsze córki.

 

Dikla Shkolnik – żona Uriela. Szczupła, atrakcyjna czterdziestolatka. Ma długie, jasnobrązowe włosy, piwne oczy i wąskie usta. Oczy podkreśla czarnym tuszem do rzęs. Na co dzień włosy upina do góry w luźny kok, a podczas uroczystych gali pozwala luźnym puklom opadać na ramiona. Nosi ubrania w ciemnych kolorach, takich, jak podkreślające szczupłą talię czarne sukienki czy luźne ciemnofioletowe swetry.

 

Yehudit Shkolnik – żona Eliezera. Korpulentna, elegancka sześćdziesięciolatka. Ma krótkie, posiwiałe włosy i prostokątną twarz. Na jej twarzy maluje się znużenie. Wydaje się, że skrywa w sobie wiele tajemnic. Oczy podkreśla ciemną kredką i tuszem do rzęs, a usta delikatną szminką. Ubiera się szykownie i często zakłada biżuterię. Na ciemne ubrania narzuca beżowy szal.

 

Grossman – pulchny  siedemdziesięciolatek. Ma niewielkie oczy, którymi patrzy zza prostokątnych okularów, wysokie czoło mocno poorane zmarszczkami, które odsłaniają głębokie zakola. Nosi posiwiały zarost. Zazwyczaj ma zamyślony, poważny wyraz twarzy. Ubiera się w granatowe garnitury, niebieskie koszule i ciemne spodnie.