Dramat Przesłuchanie

Odtwórz film w nowym oknie

Katalog Filmów

Dostosowanie

Fundacja Audiodeskrypcja

Czas trwania

1 godz. 58 min

Reżyseria

Data premiery

1989

Scenariusz

Obsada

Produkcja

Opis filmu:

Początek lat pięćdziesiątych. Antonia Dziwisz, jeździ z zespołem po kraju, dając występy przed robotniczą i wiejską publicznością. Podczas jednego z wieczorów, krótko po kłótni z mężem, Konstantym, Tonia zostaje upita w restauracji przez dwóch mężczyzn, a następnie przewieziona do więzienia. Zaczyna się długotrwałe, beznadziejne przesłuchanie Toni. Żądają od niej zeznań obciążających majora Olchę, kolegę z zespołu. Major „Kąpielowy” oznajmia, że Olcha jest oskarżony o zdradę ojczyzny i szpiegostwo, próbuje biciem i torturami zmusić Tonię do podpisania zeznań obciążających majora Olchę. Dziewczyna nie poddaje się…

 

www.filmpolski.pl

 

Opis postaci:

Antonina Dziwisz – główna bohaterka filmu. To wokół niej toczy się akcja – czyli tytułowe przesłuchanie. Antonina jest wokalistą zespołu rozrywkowego. To atrakcyjna, szczupła blondynka. Jest wysoka, ma długie ładne nogi i nienaganną figurę. Jest blondynka z krótkimi falowanymi włosami. Ma pogodną jasna twarz, wąski nos, niebieskie oczy i szerokie usta. Początkowo jest zadbana i elegancka. Oglądamy ją w estradowych kreacjach, skąpych sukienkach i makijażu. W dalszej części filmu jako zatrzymana, pojawia się w szarych, więziennych uniformach. Ma suchą bladą i zmęczoną twarz i poszarpane włosy. Poddawana kolejnym torturom wygląda coraz gorzej.

 

Major „Kąpielowy” – to jeden z funkcjonariuszy SB, który próbuje nakłonić Antoninę do składania fałszywych zeznań. Torturuje kobiety oblewając je zimną wodą pod dużym ciśnieniem. Jest niskim brunetem. Ma gęste, krótko ścięte, lekko siwiejące włosy. Często zaczesuje je na bok lub do tyłu.  Jego twarz jest owalna. Ma niskie czoło, gęste czarne brwi, ciemne oczy i wydatne usta. Jego nos jest wąski. Uwagę zwracają śnieżno-białe zęby. Między górnymi jedynkami charakterystyczna duża przerwa. Major nosi eleganckie garnitury w ciemnych odcieniach. Zakłada do nich białe koszule i krawaty. W swojej pracy jest brutalny i nieobliczalny.

 

Tadeusz Morawski – Funkcjonariusz SB, który prowadzi przesłuchanie Antoniny. To łysiejący czterdziestolatek. Ma ciemne, mocno przerzedzone włosy, nad wysokim czołem duże zakola. Jest niski i szczupły. Jego twarz jest okrągła. Ma  lekko odstające uszy, duży, pękaty nos i pełne usta. Górna warga delikatnie wystająca ponad dolną. Jego oczy są ciemno-szare. Ma bystre spojrzenie i inteligentny wyraz twarzy. Ubiera się w popielate garnitury, białe koszule i krawaty.

 

Witkowska – to więźniarka osadzona w tej samej celi co Antonina. Jest zagorzałą komunistką, która nakłania główną bohaterkę by złożyła fałszywe zeznania obciążające jej przyjaciela. Witkowska jest czterdziesto-kilkuletnią kobietą. Ma ciemne włosy obcięte na krótko – w męskim stylu. Jest niska. Ma wąską twarz, wystające kości policzkowe i nieduże usta. Nosi okulary w grubych okrągłych oprawkach czarnego koloru. Oglądamy ją w szarym zniszczonym, więziennym uniformie.