Popiół i diament Dramat

Odtwórz film w nowym oknie

Katalog Filmów

Dostosowanie

Fundacja Katarynka

Czas trwania

1 godz. 50 min.

Reżyseria

Data premiery

1958

Scenariusz

Obsada

Ocena

Średnia 3.9 / 5. Ilość: 9

Opis filmu:

Akcja filmu toczy się w 1945 roku, tuż po zakończeniu II wojny światowej. Głównym bohaterem jest Maciek Chełmicki, były żołnierz Armii Krajowej, który działając w antykomunistycznym podziemiu otrzymuje rozkaz likwidacji Szczuki, lokalnego sekretarza Polskiej Partii Robotniczej. Na skutek fatalnej pomyłki zabija kogoś zupełnie innego, co rodzi w nim wyrzuty sumienia i wątpliwości. I to właśnie one wysuwają się na pierwszy plan mistrzowsko zrealizowanego dramatu. Spotykając się twarzą w twarz ze swoją ofiarą Maciek doznaje szoku. Staje przed koniecznością powtórzenia zamachu, a w międzyczasie poznaje Krystynę, barmankę z hotelu „Monopol”. Rodzące się między nimi uczucie jeszcze bardziej uświadamia mu bezsens zabijania po zakończeniu wojny. Wierność złożonej przysiędze i posłuszeństwo wobec rozkazu przeważa szalę. Maciek postanawia dokończyć postawione przed nim zadanie, stawiając po dużym znakiem zapytania szansę na miłość i normalne życie. Tak bardzo pożądane po długich latach wojny i okupacji.

 

Opis postaci:

Maciek Chełmicki – młody przystojny brunet przed trzydziestką. Wysoki, starannie przystrzyżony z fryzurą zaczesaną do tyłu. Na nosie charakterystyczne ciemne okulary, to pamiątka po długim przebywaniu w kanałach w okupowanej Warszawie. Najczęściej widzimy go w rozpiętej pod szyją białej koszuli, ciemnych spodniach i lekkiej przedłużanej kurtce z postawionym kołnierzem i pagonami, wyglądem zbliżonej do wojskowej marynarki.

 

Andrzej – przełożony Maćka, lekko po trzydziestce. Wysoki ciemny blondyn z włosami zaczesanymi do góry, wysokie czoło i zakola zdradzają nieco starszy wiek. Elegancko ubrany w garnitur i białą koszulę z krawatem. Na wierzchu długi letni prochowiec.  Szczupła pociągła twarz, szpiczasty nos, wyprostowana sylwetka.

 

Krystyna – młoda dwudziestokilkuletnia blondynka z włosami upiętymi w kok. Rozpięta głęboko biała koszula z podniesionym kołnierzykiem uwydatnia dekolt, a obcisła spódnica za kolana podkreśla jej kobiece kształty. Ciemne oczy, długie rzęsy i zalotne spojrzenie. Szczupła twarz, regularne rysy. Bardzo atrakcyjna, w stylu Marylin Monroe.