Dramat Pierścionek z orłem w koronie

Opis filmu:

 

Rok 1944. Ostatnie dni powstania warszawskiego. Podchorąży Marcin z resztką swojego plutonu wycofuje się z ruin bronionego domu. Zostaje ranny. Po kapitulacji przełożony Marcina, major Steinert, nawiązuje z nim kontakt i proponuje walkę z nowym, sowieckim okupantem. Podchorążemu udaje się odszukać leczących się w szpitalach żołnierzy z powstańczego plutonu. Czuje się za nich odpowiedzialny. Wierząc w kompromis i możliwość porozumienia z nowym reżimem, postanawia nawiązać kontakt z ludową władzą.

 

Opis postaci:

Marcin – główny bohater filmu. W tej roli Rafał Królikowski. To wysoki i szczupły szatyn z włosami sięgającymi do uszu oraz z przedziałkiem na środku głowy. Jest trzydziestokilkulatkiem. Ma szczupłą, trójkątną twarz i szpiczasty, orli nos. Jego usta są wąskie. Marcin to uczestnik powstania warszawskiego. W czasie walk dowodził kompanią. W czasach powojennych jest skromnym człowiekiem. Ubiera się w spodnie w kant, koszule i swetry z trójkątnym dekoltem. Bywa zamyślony i nieobecny.

 

Janina – partnerka Marcina, uczestniczka Powstania Warszawskiego. W tej roli Adrianna Biedrzyńska. To szczupła brunetka średniego wzrostu. Ma ok. 30 lat. Ma proste włosy, które upina w warkocz lub kucyk. Ma też prostą grzywkę opadającą na czoło. Jej cera jest jasna. Kobieta ma  ciemne oczy, kształtny, nieduży nos i wąskie usta. Ubiera się w trapezowe spódnice sięgające za kolana, dopasowane koszule. Nosi płaszcz i beret.

 

Kosior –funkcjonariusz urzędu bezpieczeństwa. W tej roli Cezary Pazura. To wysoki, postawny szatyn przed 40-stką. Ma kwadratową twarz, wysokie czoło i wąskie usta. Jego włosy są przerzedzone. Nad czołem widoczne duże zakola. Mężczyzna nosi mundur w kolorze ciemnozielonym. Na jego twarzy często gości ironiczny uśmiech.

 

Wiśka – partnerka Marcina z czasów powstania. W tej roli Agnieszka Wagner. To delikatna, szczupła blondynka o nieskazitelnej cerze. Ma
niezwykle dziewczęce rysy twarzy. Jej oczy są duże i niebieskie, usta wydatne, nos zgrabny, twarz okrągła. Długie, jasne włosy są upinane w długi
warkocz. Wiśka ma niewinne spojrzenie.