Ostatni prom – PJM Dramat

Odtwórz film w nowym oknie

Katalog Filmów

Dostosowanie

Fundacja Katarynka i Fundacja FONIS

Czas trwania

1 godz. 26 min.

Reżyseria

Data premiery

1989

Scenariusz

Obsada

Ocena

Średnia 2.5 / 5. Ilość: 2

Opis filmu:

12 grudnia 1981 r. odpływa ze Świnoujścia do Hamburga prom „Wilanów”. Większość pasażerów opuszcza kraj na stałe. Na pokładzie jest też nauczyciel Marek Ziarno, który wyrusza z poufną misją zleconą mu przez Solidarność. Śledzi go oficer SB. W Polsce zostaje wprowadzony stan wojenny. Kapitan ma utrzymać wiadomość w tajemnicy i wrócić do macierzystego portu. Informacja dociera jednak do podróżnych. Wybucha panika.

 

Opis postaci:

Marek Ziarno – około 30-letni wysoki, szatyn o krótkich, lekko falujących włosach. Nosi okulary w drucianych oprawkach. Ubiera się w szarą marynarkę, grubą, niebieską koszulę i szary, wełniany płaszcz. To idealista, który jednak nie obawia się działać. Jest dobrym i prawdomównym człowiekiem.

 

Renata – około 30-letnia szatynka o długich, kręconych włosach, które często wiąże lub spina z tyłu. Lubi eleganckie satynowe stroje i futra. Na co dzień chodzi w białych materiałowych spodniach i szarej, jedwabnej koszuli. Na uszy często przypina klipsy. To osoba lubiąca pieniądze i wystawne życie, która jednak potrafi zdobyć się na bohaterski odruch. Jest pewna siebie, wygadana i odważna.

 

Rysiek – niski 30-letni blondyn o krótkich włosach i niebieskich, lekko wyłupiastych oczach. Ubiera się w kraciaste lub jednolite koszule i jasnobrązową marynarkę z grubego sztruksu. Na zewnątrz nosi kremową kurtkę podbitą futrem, żółty szalik w czarną kratę i czarną, watowaną czapkę z daszkiem i odpinanymi nausznikami. To człowiek zdesperowany i odważny, a przy tym ciekawski i ciepły. Jest gotów do natychmiastowego działania w imię marzeń i wielkiej miłości, którą darzy swoją żonę Ewę.

 

 

Za tłumaczenie na PJM odpowiada Fundacja FONIS. Tłumaczka: Izabela Lindner.