Komedia Nic śmiesznego

Opis filmu:

„Bohater filmu ubierany jest w prosektorium do pogrzebu. „Ubieracze” rozpoznają w nim znanego reżysera filmów erotycznych. Z karteczki na palcu nogi odczytują nazwisko: to Adam Miauczyński, zredukowany przed trzema laty filmowiec. „Tfu. Nie spotkało mnie w życiu nic śmiesznego” – podsumowuje nieboszczyk w monologu wewnętrznym przeżyte 40 lat. I zaczyna wspominać wszystkie dawne, niedawne i współczesne zdarzenia, które były dla niego smutne, pechowe i nieszczęsne.[…]Część krytyki porównywała film Koterskiego do słynnego „Zezowatego szczęścia” Andrzeja Munka. Miauczyński pod wieloma względami przypomina Piszczyka. Podobnie jak on jest wiecznym pechowcem, którego ambicje są wprost proporcjonalne do nieudacznictwa. Jego groteskowo-humorystyczne perypetie również kryją głębsze treści, dotyczące polskich przywar, kompleksów i ograniczeń. Jeden z krytyków pisał: „Nic śmiesznego” jest przede wszystkim filmem bardzo polskim. O naszym malkontenctwie, o niemożnościach, o marazmie inteligenta, który nie potrafi znaleźć sposobu na życie i czeka, że dobrobyt i szczęście spłyną mu w ręce same. Koterski śmieje się z wszystkiego i wszystkich. Z absurdalnej rzeczywistości wokół, ze środowiska filmowego, z siebie samego. „Nic śmiesznego” to pewnie trochę i rozliczenie z jego własnym życiem, z jego tęsknotami i marzeniami. Rozliczenie bardzo gorzkie, pomimo salw śmiechu, które co chwilę wybuchają na sali.”

 

Opis postaci:

Adam Miauczyński – główny bohater filmu. To wysoki, szczupły szatyn w wieku 40 lat. Włosy ścięte krótko i zaczesane na bok. Twarz pociągła. Nieduże oczy i wąskie usta. Ubiera się skromnie i pospolicie. Nosi niebieskie jeansy, koszule z kołnierzem i swetry. Wiecznie zamyślony i niezadowolony. Twarz na ogół smutna.

 

Beata – żona Adama. Wysoka szczupła blondynka z krótkimi włosami sięgającymi za uszy. Ma groźne i tajemnicze spojrzenie. Bystry wyraz twarzy. Nosi jeansowe koszule i sportowe spodnie. Z niechęcią odnosi się do Adama. Sprawia wrażenie zmęczonej życiem.

 

Maciek – szef biura i przyjaciel Adama. To wysoki mężczyzna ok. 40-ki z głową ogoloną na łyso. Zwykle ubrany w marynarkę koszule pod krawatem i jeansy. Człowiek sukcesu. Zawsze o kilka kroków przed Adamem, zarówno w życiu zawodowym jak i w podbojach miłosnych. Wieczny optymista. Z jego twarzy nie znika uśmiech. Kobieciarz i amant.

 

Sekretarka – korpulentna, niewysoka kobieta ok 60-ki. Na głowie ciemne, krótko ścięte włosy z trwałą ondulacją. Oczy kruczo-czarne. Ubiera się w garsonki w pastelowych kolorach. Nosi złote klipsy i pozłacane naszyjniki. Zawsze starannie umalowana.

 

Ania – córka Adama i Beaty. Ok 16-letnia brunetka z długimi falowanymi włosami związanymi w kucyk. Ma duże brązowe oczy i pogodną twarz.

 

Syn Adama – ok 14-letni chłopak. Wysoki i szczupły jak jego ojciec. To brunet z bujną czupryną. Inteligentny wyraz twarzy. Duże ciemne oczy i wąskie usta. Na ogół ubrany w luźne jeansy i sportowe bluzy.