Nad Niemnem, cz. 1 Kostiumowy

Odtwórz film w nowym oknie

Audiowstęp

Katalog Filmów

Dostosowanie

Fundacja Katarynka

Czas trwania

78 min.

Reżyseria

Data premiery

1987

Scenariusz

Obsada

Produkcja

Ocena

Średnia 5 / 5. Ilość: 3

Opis filmu:

Film jest adaptacją powieści Elizy Orzeszkowej pod tym samym tytułem.

 

Korczyn, mała wioska nad Niemnem, lata 80. XIX wieku. Żywa jest tu ciągle pamięć o tragedii powstania styczniowego. Teofil Różyc, dziedzic mocno już przetrzebionej fortuny, nie zainteresowany pracą arystokratyczny narkoman, ubiega się o względy Justyny Orzelskiej, siostrzenicy Benedykta Korczyńskiego. Przed laty Justyna kochała Zygmunta, bratanka Benedykta, lecz jego matka, obawiając się mezaliansu, nie zgodziła się na ten związek.

 

Benedykt jest skłócony z rodziną Bohatyrowiczów, zaściankową szlachtą, która walczyła w powstaniu i była traktowana na równi z członkami znamienitych rodów. Po upadku powstania zubożali Bohatyrowicze zostali zdegradowani nieomal do roli chłopów. Jednego z nich, Jana Bohatyrowicza, Justyna obdarza uczuciem.

 

Opis postaci:

Justyna Orzelska  – młoda szatynka o długich włosach, które często spina na czubku głowy. Ma regularne rysy twarzy. Ubiera się w długie suknie ze stójkami. Na szyi nosi kameę. To indywidualistka o dobrym sercu mająca własne zdanie.

 

Jan Bohatyrowicz – młody wysoki blondyn z wąsami, ma krótkie falujące włosy zaczesane do tyłu. Najczęściej ubiera się w białą, luźną koszulę, czarne spodnie i wysokie buty z cholewami. Na głowie nosi czarną maciejówkę z błyszczącym daszkiem. Jest człowiekiem dobrym, szlachetnym i honorowym.

 

Benedykt Korczyński – łysiejący brunet w średnim wieku o gęstych, sumiastych wąsach, które często podkręca. Ma gęste siwiejące włosy i szpiczasty nos. Najczęściej ubiera się w brązowy, wełniany garnitur i skórzane buty z cholewami. Pod spód ubiera białą koszulę i kamizelkę. Na głowie nosi słomiany kapelusz, używa też laski. To człowiek dumny i surowy, który jest w głębi duszy dobry i sprawiedliwy.