Mój dom Dokumentalny

Odtwórz film w nowym oknie

Katalog Filmów

Dostosowanie

Fundacja Katarynka

Czas trwania

29 min.

Reżyseria

Data premiery

2012

Scenariusz

Produkcja

Ocena

Średnia 3 / 5. Ilość: 2

Opis filmu:

Przejmujący obraz masowych wysiedleń i portret kobiet, których losy splotły się w Szczecinie. Dwie opowieści – Polki, która najpierw trafiła na zsyłkę do Kazachstanu, a następnie do Szczecina oraz Niemki, która do zakończenia wojny mieszkała w Szczecinie, którego ludność została wysiedlona do Niemiec.

Kobiety o swoich dramatach opowiadają prostym językiem, wspominają nieistotne z pozoru wydarzenia, jak np. to, że nie można było zabrać na zsyłkę lalki. Świat przedstawiany w dokumencie nie jest czarno-biały – nie ma tu prostego podziału na dobro i zło, „naszych” i „obcych”. Wojna to dramat o charakterze uniwersalnym.

Opis postaci:

Janina Grześkowiak – drobna osiemdziesięciolatka o krótkich i rzadkich włosach. Ma okrągłą twarz, a na niej bystre ciemne oczy. Jej policzki i czoło pokrywa siatka gęstych zmarszczek. Ubrana jest w ciemną spódnicę do kostek i białą długą bluzkę, na którą zarzuca dziergany bezrękawnik.

 

Annemarie Liermann – równolatka Janiny, siwowłosa staruszka o pociągłej twarzy i białych włosach spiętych z tyłu głowy. Spogląda na świat dużymi piwnymi oczami zza cienkich oprawek okularów. Ubiera się w jasne kolory. Ma na sobie kremową bluzkę, lekki rozpinany sweter i beżowe spodnie.