Między ustami a brzegiem pucharu Kostiumowy

Odtwórz film w nowym oknie

Audiowstęp

Katalog Filmów

Dostosowanie

Fundacja Katarynka

Czas trwania

1 godz. 52 min.

Reżyseria

Data premiery

1987

Scenariusz

Obsada

Produkcja

Ocena

Średnia 4 / 5. Ilość: 9

Opis filmu:

Berlin na przełomie XIX i XX wieku. Młody hrabia Wentzel podejmuje zakład z kolegami o to, kto pierwszy zdobędzie względy nieznajomej dziewczyny. Przypadek sprawia, że ratuje ją, kiedy ta na ulicy jest napastowana przez pijanego barona Wertheima. Między mężczyznami dochodzi do sprzeczki. Baron wypomina Wentzlowi jego polskie pochodzenie. Urażony hrabia wyzywa go na pojedynek.

 

Matka hrabiego rzeczywiście była Polką, ale chłopak wychowany został przez ojca w duchu pruskim… Po pewnym czasie hrabiemu udaje się odnaleźć dziewczynę. Nazywa się Jadwiga Chrząstkowska i jest powinowatą jego babki. Obie patriotycznie nastawione kobiety nie mogą Wentzlowi wybaczyć jego manifestowanego prusactwa. Hrabia jednak z dziewczyny nie rezygnuje…

 

Opis postaci:

Hrabia Wentzel Croy-Dulmen – młody, szczupły, wysoki szatyn z wąsami. Ma pogodny uśmiech. Ubiera się wytwornie, nosi – w zależności od pory dnia i pogody – czarny garnitur z dłuższą marynarką, białą koszulę i biały plastron bądź beżowy garnitur w delikatne jasne prążki. Zawsze ma nakrycie głowy – beżowy albo czarny kapelusz, czasem melonik. Wieczorami zakłada czarna pelerynę. Nosi laskę z ozdobną rękojeścią. To dumny, pewny siebie i wrażliwy mężczyzna.

 

Jadwiga Chrząstkowska – młoda, szczupła blondynka. Lekko kręcone włosy ma zebrane, najczęściej w warkocz, który okala jej głowę. Nosi jasne – białe suknie i kapelusz z ozdobnymi piórami. Jest łagodna, dumna i pewna siebie.

 

Franz – służący Wentzla, średniego wzrostu i drobnej budowy łysiejący mężczyzna. Ma czarny wąs. Czasem zakłada okulary korekcyjne. Nosi czarny garnitur, białą koszulę i czarną muszkę. Jest oddanym towarzyszem hrabiego. Bywa zabawny.

 

Aurora von Carolath – kochanka Wentzla, w średnim wieku brunetka. Falowane włosy ma zebrane w kok. Nosi ciemne, ciężkie suknie z dekoltem podkreślającym jej biust. Kapelusze ma z dużym rondem i kolorowymi ozdobami – długimi piórami. Jest pewna siebie, uparta i zaborcza.