Lekcja martwego języka Psychologiczny

Odtwórz film w nowym oknie

Audiowstęp

Katalog Filmów

Dostosowanie

Fundacja Katarynka

Czas trwania

1 godz. 36 min

Reżyseria

Data premiery

1979

Scenariusz

Obsada

Produkcja

Ocena

Średnia 5 / 5. Ilość: 1

Opis filmu:

Akcja filmu rozgrywa się w ostatnich miesiącach I wojny światowej, w galicyjskim miasteczku Turka. Bohater filmu, ciepiący na gruźlicę porucznik Alfred Kiekeritz, przesunięty zostaje na tyły frontu. W miasteczku pełni funkcję komendanta punktu etapowego. Mieszka w żydowskim, podupadłym hotelu, w którym jest  jedynym gościem. Ma poczucie, że jego życie dobiega końca i w tych ostatnich chwilach pragnie nadać mu jakiś sens. Nudzi go codzienność, ucieka od niej w swoje zainteresowania: fascynację symbolizmem, sztuką, ale i śmiercią, która skłania go do głębszych  przemyśleń.

 

Film na podstawie powieści Andrzeja Kuśniewicza pod tym samym tytułem.

Opis postaci:

 

Porucznik Alfred Kiekeritz – to wysoki, szczupły szatyn, włosy ma gładko zaczesane na prawy bok. Ma ciemne, wyraziste brwi i łagodne spojrzenie. Rzadko się uśmiecha. Często jest zamyślony, a jego spojrzenie bywa chłodne. Najczęściej ma na sobie białą koszulę, ciemnozielony mundur, na kołnierzu z czerwonymi patkami z dwiema gwiazdkami, na głowie nosi furażerkę. W chłodne dni zakłada długi, ciemnozielony płaszcz. Chodzi w czarnych oficerkach.

 

Dróżniczka Liza Kut – to młoda, średniego wzrostu brunetka z długimi włosami zebranymi w kucyk. Nosi czarny uniform, który dokładnie zapina pod szyją. Ma łagodne rysy twarzy, Jest spokojna, skryta, obowiązkowa i wrażliwa.

 

Valasek, naczelnik stacji – średniego wzrostu mężczyzna o lekko siwiejących włosach. Ma ciemne oczy, wyraziste brwi i łagodne rysy twarzy. Nosi ciemnozielony mundur, którego góra jest lekko rozpięta. W ustach zawsze ma papierosa.

 

Moszko, strażnik jeńców – młody mężczyzna w okularach korekcyjnych w okrągłych, cienkich oprawkach. Nosi ciemnoniebieski mundur z czerwonym kołnierzem i czerwonymi brzegami rękawów. Chodzi w czarnych oficerkach. Często bywa beztroski i zagubiony.