Lawa Dramat

Odtwórz film w nowym oknie

Katalog Filmów

Dostosowanie

Fundacja Katarynka

Czas trwania

2 godz. 9 min.

Reżyseria

Data premiery

1989

Scenariusz

Obsada

Produkcja

Ocena

Średnia 3.6 / 5. Ilość: 47

Opis filmu:

Pierwsza adaptacja filmowa “Dziadów” Adama Mickiewicza w reżyserii Tadeusza Konwickiego.

Okolice Wilna. W przeddzień Święta Zmarłych i prastarego, nocnego obrzędu Dziadów, w rodzinnym, zrujnowanym dworku zjawia się widmo Poety. Powrócił w strony swojej młodości, by raz jeszcze przeżyć wspomnienie romantycznej miłości do Maryli i dramatyczne wydarzenia związane z grupą wileńskich konspiratorów-patriotów. Na cmentarzu Guślarz rozpoczyna obrzęd Dziadów. W tłum wieśniaków, ludzi z różnych epok, wmieszał się Gustaw. Przychodzą kolejne zjawy: Pan, Dziewczyna, Dzieci… W mieście kozacki patrol dokonuje aresztowań młodych spiskowców. Poeta odwiedza chatkę Księdza, wspominając przy nim swą miłość do Maryli. Ksiądz rozpoznaje w przybyszu Gustawa – swego przybranego syna…

 

www.filmpolski.pl

 

Opisy postaci:

Gustaw – to jeden z głównych bohaterów opowieści o dziadach Adama Mickiewicza. Jest to ok. 60-letni, siwy mężczyzna o pociągłej twarzy.  Ma duży nos i wąskie usta. Jego oczy są zielone, spojrzenie przenikliwe. Gustaw jest mężczyzną średniego wzrostu i przeciętnej postury. Ubiera się na czarno. Nosi charakterystyczną czarną pelerynę, ciemne spodnie i ciemne koszule. Jest bardzo poważnym człowiekiem. Bywa zamyślony i nieobecny.

 

Konrad – szczupły, wysoki blondyn. Ma gęste, jasne włosy obcięte na krótko, jest dobrze zbudowany. Ma trójkątną twarz, wąski nos, kształtne usta i duże, niebieskie oczy. Ubiera się klasycznie. Nosi ciemne spodnie i białe koszule. Jest porywczy i zbuntowany.

 

Guślarka – 40-letnia kobieta, która przewodniczy tajnym obrzędom na cmentarzu. Wywołuje duchy i rozmawia ze zjawami. Jest średniego wzrostu, ma długie jasno, brązowe włosy. Nosi je zawsze rozpuszczone. Opadają jej swobodnie na ramiona i na plecy. Ma duże, piwne oczy i pełne usta. Jej spojrzenie jest przenikliwe. Nosi długie szaty.