Krótki film o zabijaniu Dramat

Odtwórz film w nowym oknie

Katalog Filmów

Dostosowanie

Izabela Kunstler, Urszula Butkiewicz

Reżyseria

Data premiery

1988

Scenariusz

Obsada

Produkcja

Ocena

Średnia 4.1 / 5. Ilość: 10

Opis filmu:

„Pierwsza połowa filmu to surowy, niemal paradokumentalny zapis kilku godzin z życia trzech mieszkańców Warszawy. Losy mężczyzn przedstawiane są równolegle, jednak z czasem odrębne wątki zaczynają się zazębiać, by w końcu połączyć się w jedną historię. Jacek (Mirosław Baka) to dwudziestoletni, pozbawiony sensu życia chłopak, który włóczy się po mieście z myślą o zabiciu człowieka. Jego przypadkową ofiarą staje się Marian (Jan Tesarz), opryskliwy taksówkarz w średnim wieku. Chłopak zamawia kurs w odludne miejsce, po czym z zimną krwią morduje kierowcę, a następnie ucieka jego samochodem z miejsca zbrodni. Tego samego dnia młody, wrażliwy adwokat Piotr Balicki (Krzysztof Globisz) dostaje swoją pierwszą pracę w kancelarii. Kiedy jakiś czas później Jacek zostanie złapany, to właśnie Piotr zajmie się obroną mordercy…”

 

Opisy postaci:

Jacek Łazar – główny bohater filmu. To młody ok. 35-letni mężczyzna. Jest wysoki i chudy. Ma pociągłą twarz, szeroki nos i duże usta. Na głowie lekko kręcone bujne włosy. Długa grzywka opada mu na czoło. Mężczyzna jest blondynem.  Ubiera się na sportowo. Nosi jeansy, krótkie swetry i kurtki ze ściągaczem na wysokości pasa.

 

Piotr Balicki – Adwokat Jacka Łazarskiego. To tęgi mężczyzna przed czterdziestką, średniego wzrostu. Owalna twarz, głęboko osadzone ciemnobrązowe oczy i gęste czarne włosy. Grzywka zaczesana na prawą stronę. W filmie widzimy go w różnych odsłonach. Na sali sądowej ma na sobie długą, czarną adwokacką togę z zielonymi wykończeniami. Poza pracą ciemne spodnie, luźne koszule i długi czarny płaszcz. Porusza się po mieście na małej motorynce.

 

Waldemar Rekowski – taksówkarz. Ok. 40-letni mężczyzna średniego wzrostu. To lekko łysiejący brunet. Ma wysokie czoło, duże ciemne oczy, pogodna twarz. Ubiera się pospolicie,  nie wyróżnia się z tłumu.

 

Przewodniczący komisji adwokackiej – Starszy, elegancki mężczyzna o siwych włosach i poważnym wyrazie twarzy. Jest wysoki. Ma szczupłą twarz i duże ciemne oczy. Na ogół oglądamy go na sali sądowej. Jest wówczas ubrany w długą adwokacką togę.

 

Sędzia – Łysiejący ok. 50-cio letni brunet średniego wzrostu. Przewodniczy w sprawie sądowej przeciwko Jackowi Łazarowi. W filmie pokazywany wyłącznie w sądzie. Ubrany jest wówczas w długą sędziowską togę w kolorze czarnym.

 

Robotnik – tajemnicza postać w którą wcielił się Artur Barciś. To bardzo chudy, niski młodzieniec z włosami w kolorze blond ściętymi na krótko. Jest poważny i milczący, pojawia się w niektórych scenach w charakterze obserwatora. Ma na sobie drelichowy kombinezon i czapkę z małym daszkiem. Jego ubrania pobrudzone są farbą pod kombinezonem kraciasta flanelowa koszula. W niektórych scenach pojawia się z drabiną zawieszoną na ramieniu.