Krajobraz po bitwie Psychologiczny

Odtwórz film w nowym oknie

Audiowstęp

Katalog Filmów

Dostosowanie

Fundacja Katarynka

Czas trwania

1 godz. 41 min

Reżyseria

Data premiery

1970

Scenariusz

Obsada

Ocena

Średnia 3.7 / 5. Ilość: 3

Opis filmu:

Akcja filmu toczy się w byłym obozie koncentracyjnym na terenie Niemiec. Mimo że wyzwolony przez Amerykanów, wciąż istnieje, tyle że na innych zasadach. Nie ma już surowej dyscypliny, niewolniczej pracy, terroru. Wśród niedawnych więźniów jest Tadeusz, młody Polak, piszący wiersze i pochłaniający książki. Stroni od rodaków, którzy ledwie odzyskawszy wolność, ujawniają najgorsze narodowe przywary. Co chwila wybuchają kłótnie, odradza się zawiść. Pewnego dnia do obozu przyjeżdżają kobiety. Tadeusz poznaje polską Żydówkę Ninę, która namawia młodego poetę, by z nią uciekł.

Film jest adaptacją opowiadania Tadeusza Borowskiego.

Opis postaci:

Tadeusz – wysoki, szczupły, młody mężczyzna o krótkich, jasnobrązowych, lekko falowanych włosach. Nosi okulary w cienkich, okrągłych oprawkach. Ubrany jest w brązowe spodnie i brązowy, zniszczony wełniany sweter. Na szyi nosi wąską, ciemnobrązową apaszkę, na ramieniu beżową, materiałową teczkę z książkami. Ma spokojny, poważny wyraz twarzy. Jest refleksyjny i wrażliwy. Pisze wiersze.

 

Nina – dziewczyna z rudymi, długimi włosami, które najczęściej nosi rozpuszczone. Ma jasną, piegowatą cerę. Ubrana jest w sięgającą kolan białą sukienkę w czerwono-czarne i brązowe  kwiaty oraz w czarny płaszcz. Jest zdecydowana, konsekwentna i refleksyjna.

 

Karol – młody szatyn z wyrazistymi, gęstymi, ciemnymi brwiami. Nosi zniszczoną biało-niebieską kurtkę z lamówką w biało-niebieskie pasy i błękitny sweter. Jest buńczuczny, ale też wrażliwy.