Dramat Hubal

Odtwórz film w nowym oknie

Katalog Filmów

Dostosowanie

Fundacja Katarynka

Czas trwania

2 godz. 6 min.

Reżyseria

Data premiery

1973

Scenariusz

Obsada

Opis filmu:

Historia Henryka „Hubala” Dobrzańskiego, który po przegranej kampanii wrześniowej w 1939 roku nie zdjął munduru i dowodził stworzonym przez siebie pierwszym oddziałem partyzanckim. Epicki obraz kilkumiesięcznej walki oddziału majora.

 

Opis postaci:

 

Major Hubal – major Henryk Dobrzański, główny bohater filmu, wzorowany na autentycznej postaci. To wysoki, postawny mężczyzna, oficer Wojska Polskiego. Bohater wojenny. Nosi mundur wojskowy i czapkę rogatywkę. Jego pociągła twarz ma zdecydowany i groźny wyraz. Jest stanowczy i zdeterminowany. Ma bystre spojrzenie. Jest wysportowany i wytrzymały.

 

Tereska – młoda, wiejska dziewczyna, która dołącza do oddziału majora Hubala. Do końca jest jedyną kobietą w kompanii. Jest szczupłą brunetką średniego wzrostu. Początkowo oglądamy ja w łowickim stroju ludowym. Jednak po wstąpieniu do wojska nosi spodnie i koszule. Ma długie włosy które zaplata w warkocz. Wyraz jej twarzy jest łagodny. Tereska jest pogodna i pełna wiary.

 

Ksiądz Ludwik Mucha – tęgi kapłan średniego wzrostu. Mężczyzna ok. sześćdziesiątki. Od początku mocno wspierający majora Hubala i jego oddział. Ma owalną twarz z podwójnym podbródkiem. Jego oczy są małe a nos pękaty. Nosi sutannę. Ma łagodne usposobienie i dobry wpływ na majora.

 

Rotmistrz – wysoki, postawny sześćdziesięciolatek. Początkowo bliski doradca majora Hubali. Ma siwe włosy i siwy wąs. Nosi mundur wojska polskiego i czapkę rogatywkę.