Gangsterzy i filantropi Komedia

Odtwórz film w nowym oknie

Katalog Filmów

Dostosowanie

Fundacja Katarynka

Czas trwania

1 godz. 22 min.

Reżyseria

Data premiery

1962

Scenariusz

Obsada

Ocena

Średnia 5 / 5. Ilość: 2

Opis filmu:

W więziennej karetce spotykają się oskarżeni w dwóch sprawach. Pierwsi to grupa gangsterów pod wodzą ,,Profesora”, który swój przydomek zawdzięcza niezwykłej elegancji i nieprzeciętnej inteligencji. Obmyślił genialny plan napadu na furgonetkę przewożącą pieniądze do banku. Oskarżonym w drugiej sprawie jest Anastazy Kowalski, który stał się przestępcą mimo woli.

 

Opisy postaci:

Anastazy Kowalski – główny bohater filmu. 50-letni chemik, który odkrywa łatwy sposób na zarabianie pieniędzy. To niski, chudy mężczyzna. Ma krótkie, mocno przerzedzone włosy. Jego twarz jest pociągła, trójkątna. Uwagę zwraca wysokie czoło i duże oczy. Anastazy ubiera się pospolicie. Nosi szare garnitury i jasne koszule. Jego atrybutem jest skórzana teczka i alkoholomierz – urządzenie do mierzenia zawartości alkoholu w substancjach. Sprawia wrażenie osoby zahukanej i niepewnej siebie.

 

Żona Anastazego – postawna, tęga kobieta przed 60-tką. Jest bardzo energiczna, dużo mówi. Stanowi przeciwieństwo swojego wycofanego męża. Wciąż ma do niego pretensje. Jest wysoka. Ma okrągłą twarz z dużymi ciemnymi oczami. Jej nos i usta są wąskie. Kobieta ma długie, jasne włosy, które upina w duży kok na czubku głowy. Nosi sukienku dopasowane w talii, sięgające do połowy łydki. Często oglądamy ją w fartuchu, podczas gotowania.

 

Profesor – szczupły, wysoki mężczyzna o inteligentnym wyrazie twarzy. Jest elegancki i szarmancki, ma pod sobą dużą grupę ludzi z którymi robi mniej lub bardziej legalne interesy.  To brunet o pociągłej twarzy. Ma duże oczy i wąskie usta. Jego kości policzkowe są nieco wystające. Mężczyzna grywa w szachy. Jest wyważony i spokojny. Ubiera się w dobrze skrojone garnitury i śnieżnobiałe koszule. Kiedy wychodzi z domu zakłada elegancki płaszcz i kapelusz.