Zamknij Zamknij

Adapter

Edukacja – Wywiad – Festiwal Korelacje 2025 – panel o dostępności

Festiwal Korelacje 2025 – panel o dostępności
Audiodeskrypcja Napisy
Film w nowym oknie EdukacjaWywiad

Dostosowanie

  • Audiodeskrypcja
  • Napisy

Czas trwania

21 min.

Data premiery

2025

Festiwal Korelacje 2025

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o tym, jak sprawić, by nikt nie został na brzegu – czyli jak sprawiać codzienność dostępną. W rozmowie, która odbyła się 22.11 podczas Festiwalu Korelacje udział biorą: Mariusz Trzeciakiewicz z Fundacji Katarynka, Janusz Bujko – badacz pracujący m.in. nad nowymi standardami dostępności przestrzeni turystycznych i kulinarnych, Dominik Golema z Biura Wrocław bez barier oraz gość specjalny – Łukasz Kowalski, komik z wadą słuchu.

Organizatorem rozmowy jest biuro Wrocław bez barier.

O festiwalu Korelacje i autorskiej narracji:

Festiwal Korelacje to nowatorskie wydarzenie w obszarach sztuki filmowej i kultury dostępnej. Na festiwalu pojawiają polskie filmy w nowej formule – fabułom towarzyszy autorska narracja tworzona przez zaproszonych do projektu mistrzów i mistrzynie słowa.

Autorska narracja to nie jest typowa audiodeskrypcja będąca werbalnym opisem tego, co dzieje się na ekranie a rodzaj subiektywnego oprowadzania po filmie, interpretowania go w osobisty, swobodny, często emocjonalny sposób, dzięki czemu odbiorcy i odbiorczynie oglądają film oczami narratora.

Film z autorską narracją staje się całkowicie nowym dziełem. Zapomniane polskie klasyki, wybrane przez zaproszonych gości i gościnie, zyskują nowe życie i nową publiczność. Dzięki korelacjom pomiędzy różnymi dziedzinami sztuki i sposobem jej prezentowania widzki i widzowie mają możliwość doświadczyć kina w nietypowej, zaskakującej odsłonie.

Autorska narracja towarzysząca prezentowanym na festiwalu filmom zaczerpnięta została od audiodeskrypcji, ale nie jest tym samym. To forma opisu o charakterze literackim, subiektywnym i swobodnym, wpleciona pomiędzy oryginalne dialogi, dostępna i angażująca w odbiorze wszystkie osoby na sali kinowej.