Dumni i wściekli Komedia

Odtwórz film w nowym oknie

Katalog Filmów

Dostosowanie

Fundacja Katarynka

Czas trwania

2 godz.

Reżyseria

Data premiery

2015

Scenariusz

Obsada

Produkcja

Ocena

Średnia 0 / 5. Ilość: 0

Opis filmu:

Jest rok 1984. Margaret Thatcher z jednej strony zamyka kolejne kopalnie, z drugiej prowadzi twardą politykę wobec osób LGBT. Młody aktywista Mark Ashton uważa, że geje powinni zjednoczyć się z górnikami i wspólnie walczyć z rządem o swoje interesy. Razem z przyjaciółmi rozpoczyna zbiórkę pieniędzy pod hasłem „Geje i lesbijki popierają górników”. Strajkującym potrzebna jest każda pomoc, ale nie do końca są gotowi, żeby przyjąć ją od osób homoseksualnych. Co łączy ludzi, których wszystko różni?

„Dumni i wściekli” to jeden z największych brytyjskich przebojów ostatnich lat. Film oparty jest na prawdziwych wydarzeniach.

 

Opisy postaci:

Mark – założyciel ugrupowania “Geje i Lesbijki wspierają Górników” (GLWS), idealistyczny aktywista, który wierzy w społeczeństwo obywatelskie. To młody mężczyzna o okrągłej twarzy i postawnej sylwetce. Ma czarne krótkie włosy ułożone w irokeza. W uszach nosi kolczyki, zwykle ubiera się w ciemne kolory: dopasowane jeansy, opinające tors koszulki i czarną skórzaną kurtkę.

 

Joe – dorastający młodzieniec pochodzący z rodziny robotniczej. Jest nieśmiały i niepewny odnośnie tego, kim jest i dopiero odkrywa swoją tożsamość. Jego wątła postura, rudawe włosy i nieco dziecięca twarz sprawiają, że chłopak nie wyróżnia się z tłumu. Joe zwykle ubiera się w wyprasowane w kant dżinsy i T-shirt, na który zarzuca luźną dżinsową katanę.

 

Johnatan –  nieco zblazowany niespełna czterdziestolatek. Ma lekki stosunek do życia i uwielbia imprezy taneczne. Wyróżnia go kędzierzawa siwiejąca czupryna i niedbały hippisowski ubiór. Nosi zwiewne koszule i dżinsy, a jego przystojną pociągłą twarz zwykle pokrywa kilkudniowy zarost.

 

Steph – jest dwudziestukilkuletnią pyskatą lesbijką. Z Markiem i Mikiem współtworzą grupę GLWS. Wyróżnia ją ekstrawagancki wygląd. Steph nosi ognistorudy irokez, który góruje nad podgolonymi bokami głowy. Podkreśla oczy i usta ostrym makijażem.  Dziewczyna często ubiera podarte rajstopy i spodnie w geometryczne kształty. Jest niewysoka i szczupła, za to ze względu na styl i osobowość nie sposób nie dostrzec jej w tłumie.

 

Dai – górnik z Onllwynn, małego miasteczka w Walii. W odróżnieniu od większości związkowców odznacza się otwartym umysłem i ciekawością świata. Nie boi się inności i z szacunkiem podchodzi do każdego człowieka. Dai to średniego wzrostu mężczyzna po czterdziestce. Ma ciemne włosy, z przedziałkiem po lewej stronie, które odsłaniają wysokie czoło. Jest zawsze gładko ogolony i schludny. Ubiera się dość prowincjonalnie, w grzeczne koszule, na które zakłada ciemne swetry.

 

Sian – niewysoka trzydziestolatka o pulchnej sylwetce. Niepozorna żona Martina, jednego z strajkujących górników, jest energiczną i błyskotliwą kobietą, która z łatwością przemienia plany w czyn. Nie brak jej tupetu i odwagi. Cechy te umiejętnie skrywa pod delikatnymi rysami twarzy. Atrakcyjną  twarz okalają ciemne kręcone pukle sięgające za ramiona. Sian zwykle ubiera się w szare luźne bluzki i spódnice za kolano.

 

Hefina – lokalna aktywistka. Jest niską kobietą po pięćdziesiątce. Bardzo energiczna i uśmiechnięta, ciepło ustosunkowana do innych. Ma okrągłą, niewielką twarz, którą okalają krótkie, faliste włosy w kolorze kasztanowym. Hefina ubiera się często w dwuczęściowe kostiumy w kratkę.

 

Cliff – sekretarz komitetu górniczego. Z pozoru bardzo poważny i nieprzystępny sześciesięciokilkulatek. Nosi nieco za duże marynarki i materiałowe spodnie, które wiszą na jego cherlawej sylwetce jak na wieszaku. Kościsty i wysuszony rzadko się uśmiecha, a jego czoło przecinają głębokie zmarszczki. Ma rzadkie krótko obcięte siwe włosy i ostre rysy twarzy. Pod tą maską starego sztywniaka kryje się jednak młody duch spragniony towarzystwa. Zaskakuje świetnym poczuciem humoru.