Dom wariatów Psychologiczny

Odtwórz film w nowym oknie

Audiowstęp

Katalog Filmów

Dostosowanie

Fundacja Katarynka

Czas trwania

1 godz. 23 min.

Reżyseria

Data premiery

1985

Scenariusz

Obsada

Produkcja

Ocena

Średnia 3.1 / 5. Ilość: 8

Opis filmu:

Trzydziestoletni Adaś Miauczyński po dłuższej nieobecności wraca do domu. Wizyta jest, co prawda, niespodziewana, lecz mimo to otwieranie zabarykadowanych drzwi trwa niepokojąco długo. W końcu na progu staje matka i bez zbytnich czułości wita syna. Ojciec szykuje się do snu. Rozpoczyna się spektakl dziwacznych zachowań członków rodziny. Każdy z nich ma swoje małe obsesje. Adaś wpada w prześladujący go koszmar familijnej codzienności, od której nie da się uciec.

 

Pierwszy z serii filmów, którego głównym bohaterem jest Adaś Miauczyński. Mistrzowskie autorskie kino balansujące między groteską a prawdziwym dramatem.

 

Opis postaci:

Adaś – trzydziestoletni, średniego wzrostu mężczyzna. Ma brązowe włosy zaczesane na prawy bok i ciemnobrązowe wąsy. Ma na sobie szarą marynarkę, szarą koszulę, ciemnogranatowe spodnie i jasnobrązowe, sznurowane półbuty. Jest małomówny, ma poważną, skupioną minę. Przede wszystkim jednak nie kryje swoich różnych obsesji.

 

Matka – sześćdziesięciokilkuletnia kobieta, ma krótkie, falowane włosy schludnie ułożone. Jest w sukience w pastelowe kolory i wełnianej brązowej kamizelce, zapiętej pod szyją. Uśmiecha się z grzeczności, jest uszczypliwa i robi na przekór ojcu.

 

Ojciec – siwy mężczyzna, który dłuższą grzywkę ma niechlujnie zaczesaną do tyłu. Nosi niebieską piżamę, nieco opiętą na brzuchu i białą podkoszulkę. Utyka na prawą nogę. Jest poważny, zamyślony i skupiony na wykonywaniu swoich rytuałów.