Psychologiczny Dolina Issy

Odtwórz film w nowym oknie

Katalog Filmów

Dostosowanie

Fundacja Katarynka

Czas trwania

1 godz. 50 min.

Reżyseria

Data premiery

1982

Scenariusz

Obsada

Produkcja

Ocena

Średnia 3 / 5. Ilość: 3

Opis filmu:

Akcja filmu toczy się na Litwie pod koniec lat dziesiątych XX wieku, w dolinie na pół mitycznej rzeki Issy. Osią fabularną utworu są losy żyjących tam ludzi – historia małego chłopca Tomaszka, tragicznego w skutkach romansu miejscowego księdza i jego gosposi, nieodwzajemnionej miłości pokojówki Barbarki do swojego pana, postępującego szaleństwa leśnika Baltazara, którego egzystencjalne niepokoje doprowadzają do obłędu i zbrodni. Świat żywych przenika się ze światem zmarłych, a dziejom poszczególnych bohaterów towarzyszą znane z litewskich legend diabły i demony.

 

www.filmpolski.pl

 

Opisy postaci:

Leśnik Baltazar – jeden z głównych bohaterów filmu. To ok. 30-letni postawny mężczyzna. Jest barczysty i dobrze zbudowany. Sprawia wrażenie bardzo silnego. Jest zupełnie łysy. Jego oczy są nieduże i ciemno-brązowe. Ma wąskie usta i kształtny nos. Wyraz jego twarzy wyraża niepokój i strach – czyli emocje które targają Baltazarem przez cały film. Leśnik ubiera się w wełniane spodnie i lniane koszule. Nosi płaszcz i wysokie kozaki

 

Tomaszek – mały, ok. 10-cio letni chłopiec z polskiej rodziny szlacheckiej, mieszkającej na Litwie. To wysoki  jak na swój wiek i szczupły młodzieniec. Ma proste, krótkie włosy w kolorze blond. Jego twarz jest okrągła. Ma zgrabny lekko zadarty nos, szerokie usta i duże ciemnobrązowe oczy. Jest wesoły i pogodny. Charakteryzuje go ciekawość świata.

 

Michalina Surkonotwa – babcia Tomaszka, szlachcianka. To drobna, niewysoka staruszka o łagodnym usposobieniu. Ma krótkie siwe włosy. Jej twarz jest okrągła, często gości na niej uśmiech. Duże ciemne oczy wyrażają spokój. Kobieta ma też zgrabny nos i pełne, duże usta. Jej twarz pokrywają zmarszczki. Jest elegancka i dystyngowana. Porusza się na dużym fotelu inwalidzkim. Jest pogodna i dobra.

 

Romuald Bukowski, sąsiad Surkontów, myśliwy. To mężczyzna w sile wieku. Jest szczupły, wysoki i dobrze zbudowany. Ma ok. 40 lat. Jest lekko łysiejącym szatynem. Na pociągłej twarzy ciemne wąsy. Romuald ma też duży, pękaty nos i wąskie usta. Jego oczy są niebieskie, głęboko osadzone. Ma też rzadkie brwi i wysokie czoło. Ubiera się w wełniane, brązowe spodnie i białe koszule. Kiedy jedzie na polowanie zabiera ze sobą broń i róg do nawoływania zwierzyny.

 

Magdalena, gospodyni księdza Peikswy – to młoda dwudziestokilkuletnia brunetka. Jest bardzo atrakcyjną kobietą. Ma jasną, okrągłą twarz, długie czarne włosy splecione w warkocz i duże ciemne oczy. Jej usta są kształtne i pełne, nos zgrabny, lekko zadarty. Ma nienaganną figurę. Pełne, kształtne piersi, wciętą talię i kobiece biodra. Jej wyraz twarzy jest pogodny. Magdalenka nosi długie lniane suknie w jasnych kolorach.