Człowiek z żelaza Dramat

Odtwórz film w nowym oknie

Audiowstęp

Katalog Filmów

Dostosowanie

Fundacja Audiodeskrypcja

Czas trwania

2 godz. 33 min

Reżyseria

Data premiery

1981

Scenariusz

Obsada

Produkcja

Ocena

Średnia 0 / 5. Ilość: 0

Opis filmu:

 

Fabuła filmu jest kontynuacją losów rodziny Birkutów. Syn Mateusza Birkuta, Maciek Tomczyk, jest robotnikiem w stoczni gdańskiej. Jest także aktywnym działaczem komitetu strajkowego. Dziennikarz radiowy Winkel otrzymuje polecenie zrealizowania reportażu kompromitującego Tomczyka. Winkel przyjeżdża do Trójmiasta, składa wizytę Badeckiemu, przedstawicielowi lokalnych władz. Badecki stara się uświadomić, jak ważna jest dla władzy sprawa tego reportażu…

 

www.filmpolski.pl

 

Opis postaci:

Maciek Tomczyk – syn Mateusza Birkuta. Główny bohater filmu. Pracownik stoczni gdańskiej. W jego rolę wcielił się ten sam aktor, który w poprzedniej części grał Birkuta. Dzięki temu zabiegowi widz ponownie ma wrażenie uderzającego podobieństwa syna do ojca.  To wyskoki, dobrze zbudowany brunet o ciemnych oczach i nisko osadzonych brwiach. Ma owalną twarz i wąskie usta. Najczęściej oglądamy go podczas pracy. Nosi robocze ubrania. W 1980 roku staje na czele słynnego strajku, by podjąć walkę z niesprawiedliwością i nadużyciami władzy, jak niegdyś jego ojciec.

 

Agnieszka – autorka dokumentu o Mateuszu Bierkucie z poprzedniej części filmu. W drugiej części – żona Tomczyka i matka jego dziecka. Jest szczupłą, wysoką blondynką o pogodnej, jasnej twarzy. Długie włosy upina w kok lub kucyk. Ma niebieskie oczy, wąski nos i pełne usta. Nosi dzwony i dopasowane koszule zapinane pod szyją. Ma bystre spojrzenie i inteligentny wyraz twarzy.

 

Winkiel – młody i rozdarty wewnętrznie dziennikarz radiowy, który dostaje polecenie od zastępcy przewodniczącego radio-komitetu , aby zrealizować reportaż kompromitujący Tomczyka. Jest niskim, krępym mężczyzną. Ma okrągłą twarz, nieduże oczy i wąskie usta. Jest lekko siwiejącym szatynem z włosami ściętymi na krótko. Sprawia wrażenie przestraszonego i zagubionego. Na co dzień nosi beżowe spodnie, koszule w kratę, krawat i ciemne marynarki. Przez ramie przewieszona nieduża torba.