Człowiek z marmuru Dramat

Odtwórz film w nowym oknie

Katalog Filmów

Dostosowanie

Fundacja Audiodeskrypcja

Czas trwania

2 g. 45 min.

Reżyseria

Data premiery

1977

Scenariusz

Obsada

Produkcja

Ocena

Średnia 3.4 / 5. Ilość: 7

Opis filmu:

Druga połowa lat siedemdziesiątych. Pełna temperamentu młoda reżyserka realizuje swój film dyplomowy, który będzie opowiadał historię błyskawicznej kariery i upadku jednego z bohaterów pracy socjalistycznej. Zbierając materiały, Agnieszka odkrywa coraz to nowe kulisy wydarzeń, dociera do ludzi, którzy znali Mateusza Birkuta i współtworzyli jego legendę. Bardzo szybko okazuje się, że rzeczywistość dokumentowana na czarno-białych taśmach filmowych kreowana była w o wiele większym stopniu, niż wolno o tym mówić. Gdzieś w tle cały czas stoją ludzie, którzy wszystkim mającym coś do powiedzenia chętnie zamknęliby usta. Agnieszka coraz bardziej emocjonalnie angażuje się w swoją pracę i nawet kiedy promotor odbiera jej sprzęt, nie zamierza się poddać. Sprawa zatacza coraz szersze kręgi, ale ciągle brakuje w niej najważniejszej postaci, nikt nie wie, co tak naprawdę stało się z Birkutem. Udaje się jednak znaleźć kogoś innego – jego syna, Maćka…

 

Opis postaci:

Agnieszka – główna bohaterka filmu.  Studentka szkoły filmowej, która w ramach dyplomu postanawia nakręcić film o Mateuszu Birkucie – postaci tajemniczej, przodowniku pracy, którego błyskotliwa kariera skończyła się nagle i niespodziewanie gdzieś około roku 1952. Agnieszka jest wysoką, szczupłą blondynką o poważnym wyrazie twarzy. Sprawia wrażenie zdecydowanej i pewnej siebie. Długie włosy zawsze upina w kucyk. Ma okrągłą twarz, duże niebieskie oczy i pełne usta. Ubiera się w jeansowe dzwony, dopasowane koszule i długi jeansowy płaszcz. Jest nieugięta w dążeniu do założonego celu.

 

Reżyser Jerzy Burski – to około pięćdziesięcioletni mężczyzna. Pracownik telewizji. Jest szczupłym łysiejącym blondynem. Krótko ścięte włosy starannie zaczesane do tyłu. Ma trójkątną twarz, duży pękaty nos i wąskie usta. Nosi korekcyjne okulary w dużych prostokątnych oprawkach, w kolorze czarnym. To mężczyzna średniego wzrostu. Jest bardzo elegancki. Na co dzień nosi beżowe garnitury, ciemne koszule i apaszki starannie zawiązane pod szyją.

 

Mateusz Birkut- Postać wokół której toczy się akcja filmu. To były przodownik pracy, o którym Agnieszka postanawia nakręcić film. Jako że zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach nie pojawia się w bieżącej fabule. Możemy go jednak zobaczyć na archiwalnych zdjęciach i nagraniach, które pojawiają się w trakcie filmu. Birkut to młody dobrze zbudowany mężczyzna. Jest szczupły i wysoki. Ma gęste czarne włosy, ścięte na krótko i zaczesane do tyłu – zgodnie z modą obowiązującą w latach 50-tych. Ma pogodną twarz i bystre spojrzenie. Najczęściej oglądamy go w roboczym ubraniu, pracującego na budowach, rzadziej w eleganckiej białej koszuli i ciemnych spodniach.

 

Maciek Tomczyk – syn Birkuta. W tą rolę wcielił się ten sam aktor który grał Birkuta. Dzięki temu zabiegowi widz ma wrażenie uderzającego podobieństwa syna do ojca. Mateusz Tomczyk pojawia się w bieżącej fabule. Jest lustrzanym odbiciem Mateusza. To wyskoki, dobrze zbudowany brunt o ciemnych oczach i nisko osadzonych brwiach. Ma owalną twarz i wąskie usta. Nosi jeansowe koszule i ciemne spodnie.

 

Witek – dyrektor Huty Katowice, do którego Agnieszka dociera w trakcie kręcenia swojego filmu. To młody, niewysoki brunet z lekko kręconymi włosami. Nad czołem duże zakola. Pojawia się w bieżącej fabule – jako rozmówca Agnieszki oraz na zdjęciach archiwalnych przedstawiających budowę Huty Katowice. Ma pogodną, okrągłą twarz, ciemne oczy i wąskie usta.