Blizna Obyczajowy

Odtwórz film w nowym oknie

Audiowstęp

Katalog Filmów

Dostosowanie

Fundacja Katarynka

Czas trwania

1 godz. 42 min.

Reżyseria

Data premiery

1976

Scenariusz

Obsada

Produkcja

Ocena

Średnia 2.5 / 5. Ilość: 2

Opis filmu:

Dyrektor Bednarz kieruje w latach sześćdziesiątych ub. wieku budową wielkiego kombinatu. Zakład został zlokalizowany na terenie prastarej puszczy choć niedaleko, ale w innym województwie, były do dyspozycji nieużytki. Skutki tej decyzji szybko okazują się fatalne, cofnąć jej jednak już nie można. Dochodzi do ostrych starć pomiędzy robotnikami i mieszkańcami miejscowości. W czasie dramatycznych wydarzeń 1970 roku Bednarz staje po stronie robotników, ale – zmęczony i rozgoryczony – odchodzi i wraca na Śląsk do żony i córki wychowującej samotnie swoje dziecko.

Opisy postaci:

Dyrektor Stefan Bednarz – wysoki 50-letni szpakowaty brunet z falującymi, dłuższymi włosami uczesanymi do tyłu. Ma charakterystyczny orli nos. Zawsze jest gładko ogolony i elegancko ubrany w czarny, brązowy lub szary garnitur, białą koszulę i krawat. To wizjoner, a jednocześnie porządny i sprawiedliwy człowiek, który jednak potrafi długo żywić urazę. Ma pryncypialny styl pracy, ale niekiedy dopuszcza opinie innych osób. Potrafi rozmawiać o swoich wątpliwościach. W życiu osobistym jest szczery w odruchach, ale też często zagubiony.

 

Reporter Michał Gałecki – niski 30-letni brunet z kręconymi włosami. Jest łysy do połowy głowy, tylko na środku ma kępkę włosów. Chodzi ubrany w dżinsową kurtkę, sweter albo garnitur. Na ramieniu często nosi brązową, skórzaną torbę. To zaangażowany w swoją pracę idealista, który próbuje wyjść poza sztampę propagandowego sławienia sukcesów Polski Ludowej. Lubi szczere rozmowy, nie boi się mówić tego, co myśli.

 

Przewodniczący Bolesław – korpulentny brunet z włosami pokrytymi brylantyną, zaczesanymi do tyłu. Ma pulchną, nalaną twarz z podwójnym podbródkiem. Chodzi ubrany w szare lub jasnoniebieskie garnitury, białe koszule i granatowy krawat w czerwone grochy. Na palcu nosi sygnet. Od swoich podwładnych oczekuje posłuszeństwa i bardzo lubi poklask. Cechuje go determinacja w działaniu i wie, jak trafiać do osób będących w hierarchii partyjnej wyżej od niego.

 

Asystent Jurek – 30-letni blondyn o włosach zaczesanych na bok. Ma lekko pucułowate policzki i wydatne usta. Zwykle chodzi ubrany w szary garnitur, białą koszulę i pasiasty krawat. Typ karierowicza idącego po trupach do celu. Ukrywa niektóre fakty przed dyrektorem i często działa za jego plecami. Chętnie wykorzystuje swoją pozycję człowieka z dyrekcji. Każdemu potrafi powiedzieć to, co tamten właśnie chce usłyszeć.