Baza ludzi umarłych Obyczajowy

Odtwórz film w nowym oknie

Audiowstęp

Katalog Filmów

Dostosowanie

Fundacja Katarynka

Czas trwania

1 godz. 45 min.

Reżyseria

Data premiery

1959

Scenariusz

Obsada

Produkcja

Ocena

Średnia 0 / 5. Ilość: 0

Opis filmu:

Akcja filmu toczy się w bazie transportu drewna w Bieszczadach. W tym odludnym, ponurym miejscu, w niezwykle ciężkich warunkach pracują wyrokowcy i życiowi wykolejeńcy. Fatalny stan techniczny samochodów nie tylko utrudnia im wykonywanie obowiązków, lecz stwarza śmiertelne niebezpieczeństwo. Nic dziwnego, że nikomu nie zależy na pracy, wszystkim zaś – na możliwie szybkiej ucieczce. Nie ma tu bohaterów jednoznacznie złych ani jednoznacznie dobrych. Nikt też nie przechodzi budującej przemiany od ciemnego typa do przodownika pracy. Wszyscy są „przyczernieni”, cyniczni. Mimo że znajdują się w sytuacji bez wyjścia, na co dzień stają oko w oko ze śmiercią, starają się jednak żyć zgodnie z własnym kodeksem honorowym. Choć pozbawieni złudzeń i skrupułów, są zdolni do autentycznego bohaterstwa.

 

www.filmweb.pl

 

Opisy postaci:

Zabawa – główny bohater filmu. Mechanik i aktywista partyjny, który zostaje wysłany do bazy w lesie, by zmobilizować ludzi do efektywniejszej pracy przy zwożeniu drzewa. Jest trzydziestokilkuletnim szatynem o okrągłej twarzy i bujnej czuprynie. Jest średniego wzrostu. Ma wysokie czoło, pękaty nos i nisko osadzone brwi. Jego usta są wąskie. Zabawa ma inteligentny wyraz twarzy. Bywa zamyślony i tajemniczy. Ubiera się pospolicie. Nosi ciemne spodnie i swetry. Do pracy w lesie zakłada grubą kurtkę z futrzanym kołnierzem i ciepłą czapkę.

 

Wanda – żona Zabawy, która pojawia się wraz z nim w bazie ludzi umarłych. Jest atrakcyjną brunetką z długimi, gęstymi włosami. Jej twarz jest trójkątna i delikatna. Kobieta ma czarne oczy , wąski nos i pełne usta. Wanda ma bardzo kobiece kształty: szerokie biodra i kształtne piersi. Uwodzi kolejno wszystkich mężczyzn mieszkających w bazie.  Nosi spódnice sięgające za kolana i dopasowane sweterki z dużymi dekoltami. Jest przebiegła i interesowna.

 

Apostoł – jeden z kierowców mieszkających w bazie. To ok 60-cio letni mężczyzna. Jest tęgi, wysoki i silny. Ma szerokie barki i wielkie dłonie. Jego twarz jest owalna. Zazwyczaj nosi kilkudniowy zarost. Przerzedzone i siwiejące włosy są na ogół rozczochrane . Apostoł ma nisko osadzone krzaczaste brwi i nieduże niebieskie oczy. Nosi ciepłe spodnie i wysokie gumofilce. Na plecy zarzuca ciepłe kamizelki. Do pracy w lesie ubiera kożuch. Jest pobożny. Często się modli i czyta pismo święte. Jest najstarszym mieszkańcem bazy.

 

Warszawiak – młody kierowca mieszkający w bazie. Jest wysokim, postawnym brunetem o okrągłej twarzy. Ma ciemne brwi i oczy. Jego nos jest nieduży i kształtny. Warszawiak jest silny i barczysty. Bywa tajemniczy i małomówny. Często sprawia wrażenie zamyślonego. Na co dzień nosi ciemne ubrania robocze. Kiedy wyjeżdża do miasta zakłada eleganckie spodnie, białą koszulę, płaszcz i ciemny kaszkiet.

 

Dziewiątka – jeden z kierowców. Mieszkaniec bazy. Były lekarz, który stracił uprawnienia do wykonywania zawodu i trafił do pracy w lesie. Jest recydywistą, który odsiadywał wyrok za morderstwo. Jest wysokim, szczupłym brunetem po trzydziestce. Ma pociągłą twarz i gęste włosy. Na twarzy lekki zarost. Jego oczy są czarne, głęboko osadzone. Ma dłuży orli nos i wąskie usta. Nosi ciemne robocze ubrania. Do lasu zakłada długi kożuch i czapkę uszatkę. Bywa nieprzyjemny i opryskliwy.

 

Orsaczek – najmłodszy kierowca w bazie. Jest niski i korpulentny. Ma okrągłą twarz, mały zadarty nos, nieduże oczy i wydatne usta. Na głowie gęste, lekko falowane włosy ścięte na krótko. Orsaczek jest energiczny i wesoły. Nosi ciemne ubrania, ciepły kożuch i czarną futrzaną czapkę. W bazie umila życie pozostałym mieszkańcom przygrywając na akordeonie.