Dokumentalny Arabski sekret

Odtwórz film w nowym oknie

Audiowstęp

Katalog Filmów

Dostosowanie

Fundacja Katarynka

Czas trwania

56 min.

Reżyseria

Data premiery

2017

Scenariusz

Produkcja

Ocena

Średnia 4 / 5. Ilość: 5

Opis filmu:

Trzydziestokilkuletni Kamil Filipek pragnie poznać swojego ojca, Ilhama Al Madfaia – bliskowschodnią gwiazdę arabskiej muzyki folkowej. Ojciec i syn nigdy się wcześniej nie spotkali. Podróż, jaką bohater odbywa jest próbą znalezienia odpowiedzi na pytanie o sens życia, własne korzenie i jaką drogą podążam? „Arabski sekret” to emocjonalna ballada o poszukiwaniu samego siebie, ukazana przez pryzmat dwóch kultur. Kamil łączy je w sobie – wychowany w Polsce, w duszy czuje głęboki związek ze Wschodem.

 

Opis postaci:

Kamil — wysoki, trzydziestokilkuletni brunet o silnej budowie ciała. Ma krótkie ciemne włosy, duże brązowe oczy z krzaczastymi brwiami i wysokie czoło. Wąskie, nieco spierzchnięte usta okala gęsta broda. Ma pogodny wyraz twarzy i piwne oczy o bystrym spojrzeniu. Na ustach bohatera rzadko gości uśmiech. Zazwyczaj ubiera się sportowe ubrania, a na głowę zakłada czerwoną czapkę z daszkiem. Na szyi nosi czarno-białą arafatkę, a w uszach duże czarne kolczyki. Jest ojcem dwóch kilkuletnich dziewczynek.

 

Ilham Al Madfai — siedemdziesięciokilkulatek średniego wzrostu, wykonawca tradycyjnej irackiej muzyki. Ma poszarzałą, gładko ogoloną twarz o jasnej karnacji. Jego sylwetka jest drobna, choć pod swetrem rysuje się duży, okrągły brzuch. Łysą głowę w ostatnich scenach filmu przykrywa czarną czapką z daszkiem z napisem ‘The Beatles’. Ma na sobie niebieską koszulę, prosty brązowy sweter i ciemne dżinsy. Porusza się z trudem.

 

Kolega Kamila — trzydziestolatek arabskiego pochodzenia. Jest średniego wzrostu i ma szczupłą, wysportowaną sylwetkę. Ma ciemne, ogolone na krótko włosy, czarne wąsy i brodę. Ubiera się w ciemną kurtkę do pasa i ciemnoniebieskie dżinsy.

 

Matka Kamila — sześćdziesięciolatka o pogodnym, choć zatroskanym wyrazie twarzy. Ma lekko falujące gęste blond włosy z szarymi odrostami, które sięgają za uszy. Zaczesuje je lekko do tyłu. Jasne oczy podkreśla czarnym tuszem i kreską. W filmie jest ubrana w granatową bawełnianą bluzkę w jasnobrązowe paski, na którą nakłada czarną pikowaną kamizelkę. Szyję otula chustka w delikatnych pastelowych odcieniach, w uszach nosi czarne perełki.

 

Babcia Kamila — siedemdziesięciolatka średniego wzrostu. Długie, pofarbowane na rudo włosy spina w wysoki kok. Ma duże oczy w kolorze intensywnego błękitu. Poniżej uszu kołyszą się lekkie fioletowe kolczyki w kształcie liścia klonu, dekolt ozdabia srebrny łańcuszek z wisiorkiem z niebieskiego kamienia. Ma na sobie długą białą sukienkę z plisowanej dzianiny w ciemnopomarańczowe lilie. Gdy zamyśla się, zakłada ręce na piersi i patrzy w dal.