Agent nr 1 Wojenny

Odtwórz film w nowym oknie

Audiowstęp

Katalog Filmów

Dostosowanie

Fundacja Katarynka

Czas trwania

1 godz. 37 min.

Reżyseria

Data premiery

1971

Scenariusz

Obsada

Produkcja

Ocena

Średnia 5 / 5. Ilość: 2

Opis filmu:

Oparta na wydarzeniach autentycznych historia działającego w Grecji słynnego asa wywiadu i dywersji Jerzego Szajnowicza-Iwanowa. Nieuchwytny agent, za którego głowę hitlerowcy wyznaczyli wysoką nagrodę, urodził się w Warszawie w rodzinie Rosjanina i Polki. Jako kilkuletni chłopiec znalazł się w Salonikach, gdy jego matka po raz drugi wyszła za mąż za Greka. Opanował świetnie języki angielski, rosyjski, francuski, niemiecki, grecki. Studiował w Belgii i we Francji, zdobył dyplom inżyniera.

 

Wybuch wojny zastał go w Grecji. Jednym z ostatnich statków opuścił przybraną ojczyznę, zamierzał wstąpić do Brygady Karpackiej. Miał ciągle polskie obywatelstwo i paszport, ale z powodów formalnych nie przyjęto go do polskiego wojska. Nawiązał więc kontakt z placówką wojskową wywiadu brytyjskiego – po przeszkoleniu w Aleksandrii został w 1941 r. przerzucony do Grecji.

 

Wsławił się wieloma śmiałymi akcjami dywersyjnymi. Był znakomitym pływakiem, wielokrotnie docierał do stojących na redzie okrętów niemieckich – przytwierdzał do nich miny magnetyczne i wysadzał w powietrze. Niszczył zbiorniki paliw bądź dodawał do olejów samolotowych preparaty, które wywoływały eksplozje silników w powietrzu. Przekazywał wywiadowi angielskiemu cenne informacje o ruchach wojsk hitlerowskich w Grecji, konwojach odpływających do Afryki Północnej, o lotniskach polowych i zakładach pracujących na potrzeby okupanta. Dwukrotnie po aresztowaniu zdołał zbiec z gestapo. Ujęty po raz trzeci wraz z najbliższymi współpracownikami, został rozstrzelany 4 stycznia 1943 r.

Opis postaci:

Jerzy Iwanow – młody szatyn o atletycznej sylwetce, gładko ogolony, o regularnych rysach twarzy. Najczęściej ubiera się w kremową koszulę, brązowe spodnie i skórzaną, brązową kurtkę. To człowiek odważny, skłonny do brawury, oddany sprawie, w którą się angażuje.

 

Gabriela Coronis – młoda szatynka o długich, spiętych z tyłu włosach. Ma duże oczy, długie rzęsy i pełne usta. Ubiera się najczęściej w brązową sukienkę i wełniany pulower. To osoba sumienna, zaangażowana, ale również dyskretna i tłumiąca w sobie uczucia.

 

Doktor Fortis – niski brunet z wąsami. Nosi włosy zaczesane do tyłu, pali papierosy. Zwykle ubrany elegancko w granatowy garnitur i kapelusz. Nosi laskę. To człowiek myślący strategicznie, potrafiący trafnie ocenić zagrożenia.