300 mil do nieba Dramat

Odtwórz film w nowym oknie

Audiowstęp

Katalog Filmów

Dostosowanie

Fundacja Katarynka

Czas trwania

1 godz. 45 min.

Reżyseria

Data premiery

1989

Scenariusz

Obsada

Produkcja

Ocena

Średnia 3.3 / 5. Ilość: 8

Opis filmu:

Jędrek i Grześ – mieszkają z rodzicami i licznym rodzeństwem w barakowozie, żyjąc w bardzo ciężkich warunkach. Ojciec, nauczyciel historii, był dwukrotnie zwalniany z pracy za poglądy polityczne. Chłopcy postanawiają spełnić swoje marzenia o lepszym życiu i uciec na Zachód. Razem z nimi wybiera się szkolna koleżanka Elka. Jednak jedynie Jędrkowi i Grzesiowi udaje się przejechać przez granicę pod podwoziem TIR-a. Już na lądzie dowiadują się, że są w Danii. Tam trafiają do obozu dla uchodźców. Władze duńskie zapewniają ich, że wkrótce zostaną odesłani do Polski. Ich losem zaczyna się interesować dziennikarka, która wyemigrowała z Polski. Dzięki jej staraniom, chłopcy otrzymują azyl. To również ona pomaga im skontaktować się z rodzicami. W dramatycznej rozmowie przez telefon ojciec zdobywa się na to, by powiedzieć synom, żeby nigdy nie wracali do kraju…

 

www.filmpolski.pl

 

Opis postaci:

Jędrek Kwiatkowski – jeden z głównych bohaterów filmu. To ok 13-letni chłopak. Razem z młodszym bratem postanawiają uciec za granicę by pomóc rodzicom, którzy są w ciężkiej sytuacji. Jędrek jest pomysłodawcą ucieczki. To wysoki i szczupły nastolatek. Ma trójkątną twarz i duże zielone oczy. Jego usta są pełne. Nos pękaty i kształtny. Jest jasnym blondynem. Ma krótko ścięte gęste i proste włosy. Krótka grzywka opada mu na czoło. Wyraz jego twarzy jest inteligentny. Oczy momentami zdradzają strach i niepewność, którą przeżywa mały boheter trafiając do nowego, obcego świata.

 

Grześ Kwiatkowski – brat Jędrka, który razem z nim ucieka za granicę. To pogodny dziesięcioletni brunet. Jest niewysoki. Ma trójkątną twarz i duże, niebieskie oczy. Jego gęste włosy są nieco dłuższe niż u innych chłopców w jego wieku. Zasłaniają mu czoło i uszy. Chłopiec ma wąskie usta i nieduży zgrabny nos. Jest pogodny. Często się uśmiecha, nawet wtedy kiedy jego sytuacja nie jest komfortowa i łatwa. Jest bardzo pewny siebie i odważny.

 

Elka – przyjaciółka Jędrka. Nastolatka. Jest szczupła i wysoka. Jej włosy sięgają do ramion. Są lekko falowane  i ciemno-brązowe. Nieregularna  grzywka zasłania wysokie czoło. Elka ma okrągłą twarz o jasnej karnacji. Jej oczy są duże i brązowe, jej spojrzenie – bystre. Ma wąski nos i pełne usta. Zachowuje się bardzo dojrzale jak na swój wiek.  Jest  odważna. Zawsze staje po stronie prawdy,  nie zważając na konsekwencje.

 

Barbara Kwiatkowska – matka Jędrka i Grzesia. To szczupła wysoka brunetka z długimi, prostymi włosami. Włosy zawsze wiąże w kucyk, a długą grzywkę spina wsuwkami nad czołem. Ma okrągłą twarz, duże ciemne oczy i szerokie usta. Nosi spódnice sięgające za kolna i szerokie swetry.  Na ogół jest smutna i zamyślona, często płacze.

 

Tadeusz Kwiatkowski – Ojciec Jędrka i Grzesia, mąż Barbary. Z zawodu nauczyciel. Po zwolnieniu ze szkoły zajmuje się domem i dorabia pomagając sąsiadom. To szczupły czterdziestolatek. Jest średniego wzrostu. Ma pociągłą twarz, duże ciemne oczy i krótkie ciemno-rude włosy. Na twarzy gęsty zarost. Ma duży nos. Wąski usta są schowane pod wąsami i brodą. Ma inteligentny wyraz twarz. Jest spokojny i opanowany. Z godnością znosi trudną sytuacje życiową. Często sprawia wrażenie niebecnego i zamyślonego.

 

Dziennikarka –  postać, która pojawia się w drugiej części filmu. To Polka mieszkająca w Danii. Kiedy poznaje chłopców otacza ich opieką i pomaga im zdobyć azyl. Jest młodą, artakcyjną brunetką o inteligentnym wyrazie twarzy. Długie ciemne włosy, zwykle umina w modny kok. Rzadka grzywka opada jej luźno na czoło. Ma jasną twarz i gładką cerę, wąski zgrabny nos i nieduże usta. Ma luźny styl ubioru. Nosi szerokie spodnie i bluzy. Na twarzy subtelny, starannie wykonany makijaż.