ZOO od kuchni – Smoki z Komodo Przyroda

Odtwórz film w nowym oknie

Audiowstęp

Katalog Edukacja

Dostosowanie

Fundacja Katarynka

Czas trwania

10 min.

Data premiery

2018

Produkcja

Opis filmu:

W tym odcinku poznamy bliżej warany z Komodo. Warany z Komodo to największe żyjące jaszczurki, które mogą osiągnąć długość ponad 3 metrów i masę ponad 100 kg. Nasz egzemplarz jest dużo mniejszy, ale także imponujący – w tej chwili mierzy 235 cm i waży niecałe 33 kg. Można go oglądać w największym terrarium pawilonu Smoków Indonezji, gdzie lubi przesiadywać na skalnej półce po prawej stronie. Podobnie jak inne warany, nie jest szczególnie ruchliwy. Dzień spędza głównie na obserwowaniu zwiedzających, a czasami wybiera się na kąpiel w basenie.

 

W naturze warany polują rzadko i potrafią nie jeść tygodniami, podobnie jak krokodyle czy aligatory. Nasz waran będzie karmiony podobnie jak w zoo w Pradze, czyli co 4 tygodnie. Jest do tego przyzwyczajony i taka dieta sprawdza się u niego najlepiej. Żywi się mięsem, a jednorazowo może dostać nawet półtuszę jagnięcą, którą zje w całości.

 

W naturze wielkie rozmiary umożliwiają waranom z Komodo polowanie nawet na bawoły i jelenie. Interesujące jest, że warany są jedynymi gadami, które polują w grupie, co świadczy o ich inteligencji.

 

Co rzadkie u kręgowców, warany z Komodo mogą rozmnażać się bez udziału samca, czyli partenogenetycznie. Nie budują gniazd – swojej jaja składają w norach lub gniazdach ptaków.