Korczak Film fabularny
Odtwórz film w nowym oknie
Katalog Edukacja
Dostosowanie
Fundacja Katarynka
Czas trwania
1 godz. 53 min.
Reżyseria
Data premiery
1990
Scenariusz
Obsada
Produkcja
Opis filmu:
Rok 1936. Doktor Korczak, który prowadzi popularne pogadanki radiowe, zostaje wezwany do szefa i dowiaduje się, że jego audycja została zdjęta z anteny. Rozczarowany tym przejawem antysemityzmu, poświęca się całkowicie pracy wychowawczej. Prowadzi sierociniec dla dzieci żydowskich, wykłada w Akademii Medycznej. Wybucha wojna. W czasie obrony Warszawy doktor Korczak pełni funkcję lekarza wojskowego. Po kapitulacji wraca do swego sierocińca, który wkrótce zostaje przeniesiony do getta.
/www.filmweb.pl/
Opis postaci:
Janusz Korczak – polsko-żydowski lekarz, pedagog, pisarz. Szczupły, niewysoki mężczyzna. Łysiejący, ma lekki zarost i druciane, okrągłe okulary. Jego ubiór jest skromny, często nosi zbyt duży płaszcz. Z dumą ubiera mundur. Jest stanowczy i konsekwentny, czasem uparty. Uczciwy w stosunku do siebie i innych. Dobro podopiecznych i pracowników sierocińca jest dla niego sprawą najistotniejszą. W sierocińcu tworzy dom. Jest życzliwym, łagodnym człowiekiem, ma lekkie poczucie humoru.
Stefa Wilczyńska – wychowawczyni i pedagog, bliska współpracownica Korczaka. Szczupła, wysoka kobieta o ciemnych, lekko falowanych włosach. Ma spokojną urodę, porusza się lekko. Jest oddana pracy i rodzinie, jaką jest sierociniec. Uśmiecha się łagodnie, czule i z troską. Na co dzień ubrana jest w ciemny fartuszek z kołnierzykiem.
Maryna Falska – nauczycielka, pedagog, przyjaciółka Korczaka. Szczupła, wysoka kobieta. Ma półdługie, jasne włosy. Troskliwa i oddana przyjaciołom.
Esterka – opiekunka i nauczycielka w sierocińcu. Szczupła dziewczyna, ma długie, jasne włosy zebrane w warkocz. Nosi ciemny fartuszek z kołnierzykiem. Oddana jest dzieciom i pracy w sierocińcu. Wrażliwa i zlękniona sytuacją, która nastaje.
Heniek – opiekun, były wychowanek Korczaka. Szczupły, wysoki chłopak o kędzierzawych, jasnych włosach. Na jego twarzy często pojawia się bunt i niepokój. Jest oddany pracy w sierocińcu, troskliwy do dzieci. Z wzajemnością zakochany w Esterce.
Szloma – wychowanek sierocińca. Dwunastoletni chłopiec. Ma ciemną czuprynę i ciemne, duże oczy. Szczupły, energiczny o buntowniczej naturze. Troskliwy i czuły.
Józek – wychowanek sierocińca. Chudy, wysoki nastoletni chłopiec o ciemnych włosach. Jest rozsądny, dba o młodsze dzieci, jest dumny z bycia wychowankiem Korczaka. Wrażliwy i posłuszny młody chłopak.
Icek Szulc – były wychowanek Korczaka. Niewysoki młody mężczyzna, ma ciemne włosy i znamię na lewym policzku. Jest rzutki i bystry, czasem bywa cwany. Zajmuje się handlem.
Adam Czerniaków – prezes warszawskiego Judenratu. Tęgawy mężczyzna w średnim wieku. Ma łysinę i krzaczaste brwi. Nosi ciemny trzyczęściowy garnitur i długi, ciemny płaszcz. Naturę ma spokojną, trzyma się litery prawa. Bywa bezsilny.
Doktor Gepner – członek Judenratu. Szczupły mężczyzna w średnim wieku. Nosi brodę i okulary w ciemnych oprawkach. Oddany jest Czerniakowowi. Nie radzi sobie z zaistniałą sytuacją.