Przypadek Dramat

Odtwórz film w nowym oknie

Katalog Filmów

Dostosowanie

Studio Sonoria

Czas trwania

2 godz. 4 min

Reżyseria

Data premiery

1981

Scenariusz

Obsada

Produkcja

Ocena

Średnia 4.6 / 5. Ilość: 5

Opis filmu:

Witek, student medycyny z Łodzi, po śmierci ojca postanawia wziąć urlop na uczelni i wyjechać do Warszawy. Spóźnia się na dworzec, pociąg już ruszył, Witek usiłuje wskoczyć do wagonu. Od tego momentu jego los przebiega w trzech możliwych wariantach. W pierwszym – udaje mu się wskoczyć i w pociągu spotyka starego komunistę, pod którego wpływem robi następnie karierę jako działacz młodzieżowej organizacji komunistycznej. W drugim – nie wskakuje do pociągu, bije się z usiłującym go zatrzymać strażnikiem kolejowym, za co skazany zostaje na miesiąc robót publicznych. Poznaje wtedy środowisko opozycyjne i podejmuje działalność konspiracyjną. W każdym z tych wcieleń czeka go oskarżenie o zdradę. W trzecim wariancie – nie zdąża wskoczyć do pociągu i nikt go nie zatrzymuje. Wraca na uczelnię, pracuje jako lekarz, żeni się, ma syna, nie zajmuje się polityką. Wysłany przez dziekana do Libii z cyklem wykładów, wsiada do samolotu. Kilkanaście sekund po starcie następuje wybuch…

www.culture.pl

 

Opisy postaci:

Witek Długosz – główny bohater filmu, pojawiający się we wszystkich trzech jego częściach. To młody trzydziesto- kilku letni szatyn. Jest niewysoki i szczupły. Ma pociągłą jasną twarz, krótko ścięte włosy, wysokie czoło i lekko odstające uszy. Duże niebieskie oczy, wąski nos i szerokie pełne usta. Na twarzy niepokój i zagubienie. Ubiera się pospolicie w jasne jeansy, dopasowane swetry i sportowe kurtki.

 

Komunista Werner – działacz partyjny, którego Witek spotyka w pociągu. To starszy ok. pięćdziesięcioletni mężczyzna. Jest niski i krępy. Ma gęste siwe włosy starannie zaczesane do tyłu. Owalna twarz  z dużym pękatym nosem. Wydatne usta i niebieskie oczy. Ubiera się w koszule z kołnierzami i  spodnie w kant. Wychodząc zakłada elegancki czarny płaszcz sięgający do kolan.  Twarz wyraża pewność siebie

 

Adam – działacz partyjny, przyjaciel Wernera. To starszy człowiek. Ma przerzedzone siwe włosy obcięte na krótko. Pociągła twarz, wysokie czoło i nisko osadzone brwi. Duże ciemno- brązowe oczy, szeroki nos i wąskie usta. Ma łagodny wyraz twarzy. Mężczyzna ubiera się klasycznie. Nosi spodnie w kant i marynarki. Jest spokojny i opanowany

 

Czuszka – miłość Witka. To młoda szczupła brunetka z włosami ściętymi na krótko – w męskim stylu. Jest średniego wzrostu. Ma okrągłą, pogodną twarz i szerokie, pełne usta. Mały zgrabny nos jest lekko zadarty. Ma też brązowe oczy i bystre spojrzenie. Czuszka ubiera się w spodnie lub długie spódnice. Nosi też koszule zapinane pod samą szyję i ciepłe swetry. Jest naturalna, rzadko pojawia się z makijażem.

 

Daniel – przyjaciel Witka z dzieciństwa. Bohater pojawiający się w drugiej odsłonie filmu. To wysoki, szczupły, dobrze zbudowany szatyn, z gęstymi włosami starannie zaczesanymi na prawy bok. Ma pogodną twarz, na której często gości uśmiech. Inteligentne i bystre spojrzenie. Ubiera się elegancko. Nosi koszule i marynarki, pod szyją wąskie krawaty.

 

Ksiądz Stefan – działacz opozycyjny. Pojawia się w drugie i trzeciej wersji filmu. To niski, tęgi mężczyzna z czarnymi włosami. Ma owalną twarz, pękaty, lekko spłaszczony nos, wysokie czoło i szerokie usta.  Ma też lekko odstające uszy i nisko osadzone brwi. Ubiera się w ciemne garnitury i czarne koszule. Pod szyją koloratka.

 

Olga Matwiszyn – żona Witka pojawiająca się w trzeciej, ostatniej części filmu. To szczupła blondynka średniego wzrostu. Ma długie, poste włosy sięgające poniżej ramion, zwykle związane w kucyk. Na czoło opada nieregularna grzywka. Ma chudą, pociągłą twarz, duże niebieskie oczy, zgrabny nos i duże usta. Sprawia wrażenie wiecznie zamyślonej