Obyczajowy Historia kina w Popielawach

Opis filmu:

Narratorem filmu jest 10-letni Staszek Szewczyk uczący się w wiejskiej szkole w Popielawach, skąd pochodzą jego dziadkowie. Opowiada on historię kowalskiego rodu Andryszków. Saga zaczyna się od Józefa Andryszka, zwanego Pierwszym, który w XIX wieku zbudował kinomaszynę, zanim jeszcze to samo uczynili na Zachodzie bracia Lumiere. Historia rodzinna trwa do lat 60. XX wieku, kiedy Józef Andryszek Szósty postanawia odtworzyć wynalazek przodka. Stanowczo sprzeciwia się temu jego ojciec, uważając, że kinomaszyna była przez lata przekleństwem rodu. Pasja Józefa doprowadza w końcu do pozytywnych zmian w życiu ojca. W filmie fascynująca historia rodzinna splata się z rozważaniami o fenomenie kina.

 

Opis postaci:

Józef Andryszek Ijeden z głównych bohaterów filmu, senior rodu Andryszków. Postać z przeszłości, która pojawia się tylko we wspomnieniach współczesnych bohaterów. W tej roli Bartosz Opania. Mężczyzna jest kowalem, wizjonerem. Jego największą pasją jest konstruowanie nowych maszyn i obmyślanie wynalazków. Żyje na XIX wiecznej wsi. Jest wysokim, dobrze zbudowanym brunetem o krótkich włosach. Ma ciemne oczy i gęste, czarne wąsy. Jego twarz jest trójkątna. Mężczyzna ubiera się stosownie do czasów. Nosi czarne spodnie i buty z cholewami oraz białe płócienne koszule. Bywa zamyślony i nieobecny. Marzy o skonstruowaniu kino-maszyny.

 

Józef Andryszek V – potomek Józefa I żyjący w drugiej połowie XX wieku.  Jedne z głównych bohaterów filmu. W tej roli Krzysztof Majchrzak. Mężczyzna jest wysokim i barczystym brunetem. Ma lekko falowane włosy, które sięgają za uszy. Jego twarz jest owalna. Jego oczy są zielone i nieduże. Mężczyzna ma zazwyczaj kilkudniowy zarost na twarzy. Nosi szerokie spodnie i ciepłe swetry. Kiedy wychodzi z domu, zarzuca na plecy gruby, szary płaszcz do kolan. On też jest kowalem, podobnie jak jego przodkowie. Interesuje się kinem.

 

Szustek – Syn Józefa Andryszka V. To 10-letni chłopiec, kolejny Józef z rodu Andryszków. W tej roli Michał Jasiński. To chudy i niewysoki blondyn. Jest uczniem wiejskiej szkoły podstawowej. Ma trójkątną twarz o dużych niebieskich oczach i wąskich ustach. Jego spojrzenie jest bystre, a on sam inteligentny. Szustek jest marzycielem. Pragnie być wynalazcą. Wiele godzin spędza w pracowni ojca, obmyślając nowe wynalazki i analizując rysunki swojego pradziadka. Uwielbia kino, podobnie jak jego przodkowie.

 

Staś – szkolny kolega Szustka i jeden z głównych bohaterów filmu. To 10-latek, który przeprowadził się z rodziną z Łodzi do Popielaw. W tej roli Tomasz Krysiak. Chłopiec jest niewysokim brunetem o okrągłej, dziecięcej twarzy. Ma krótkie, ciemne włosy z gęstą grzywką zaczesaną na bok, delikatnie opadającą na czoło. Ma duże brązowe oczy. Wyraz jego twarzy jest pogodny. Chłopiec często się uśmiecha. Nosi ciemne spodnie i ciepłe swetry. Jest pilnym uczniem i młodym miłośnikiem filmu.