Wielki Szu

CZAS TRWANIA

96 min.

KATEGORIA

Film psychologiczny

Otwórz wideo w nowym oknie
Starzejący się, ale wciąż znany w środowisku karciany szuler, zwany Wielkim Szu, po pięciu latach pobytu w więzieniu wraca do domu, jednak młoda i piękna żona nie wierzy, by mógł się zmienić. Proponuje mu rozwód i podział pokaźnego majątku. W poszukiwaniu spokojnej przystani Szu dociera do miasteczka Lutyń, gdzie chce wziąć udział w licytacji domu. Młody taksówkarz, Jurek, zawozi go do mistrza ceremonii, miejscowego potentata Mikuna, który sam zamierza nabyć licytowaną posiadłość. Przy okazji gość rozgrywa z nim partię bilarda i przegrywa parę tysięcy złotych. Zadowolony Mikun proponuje mu rewanż w pokera. Traci pół miliona złotych. Po wyjściu mężczyzny dzwoni do znajomego szulera z Warszawy, Denela, prosząc, by odegrał się w jego imieniu…

www.filmpolski.pl

OPISY POSTACI:

Wielki Szu – tytułowy bohater filmu. To dystyngowany brunet około pięćdziesiątki. Prawie zawsze ubrany w nienagannie skrojony, jasny 3-częściowy garnitur i ciemny kapelusz. Szczupły, wyprostowany, elegancki. Wyważony i oszczędny w gestach oraz słowach. Bez względu na okoliczności z jego twarzy emanuje spokój. Ma przenikliwe, ciemne oczy, inteligentne spojrzenie. Jest sprytny. Nosi wąsy oraz krótko przystrzyżoną i obficie przyprószoną siwizną  brodę. Do gry zawsze zakłada okulary w złoconych oprawkach.

Jurek – szczupły, drobny,  niepozorny 30-latek.. Jurek to blondyn o lekko rudawym odcieniu falujących włosów. Ma trójkątną twarz, wysokie czoło, wystające kości policzkowe i długi, lekko zadarty nos i niebieskie oczy. Zwykle niezbyt starannie ubrany. Nosi  koszule rozpiętą pod szyją i czarną sportową kurtkę. Jeśli zdarza mu się nosić krawat, to jest on znacznie poluzowany.  Często się uśmiecha, ukazując tym samym nierówne zęby.

Jola – około 30-letnia blondynka z sięgającymi ramion falującymi włosami. Jej  delikatną twarz zdobią duże sarnie oczy. Nosi  eleganckie i podkreślające kobiecość stroje – sukienki i spódnicę w ciepłych, jasnych kolorach.

Denel – krótkowłosy brunet, lekko łysiejący. Nad wysokim czołem duże zakola. Ubiera się pospolicie, przeważnie chodzi w skórzanej kurtce, jeansach i koszuli.

Jarek – szczupły, wysoki trzydziestolatek o wyrazistych rysach. Na czoło i kark opada mu ciemna bujna czupryna.

Lipo – drobny, raczej niski brunet o krótkich, przylegających do głowy włosach.

Mikun – postawny 60-latek. Blondyn o kręconych siwiejących włosach. Ma wydatny nos i ruchliwe, przebiegłe jasne oczy.

Opracowanie:

Fundacja KATARYNKA

Reżyseria:
  • Sylwester Chęciński
Scenariusz:
  • Jan Purzycki
Obsada:
  • Jan Nowicki,
  • Andrzej Pieczyński,
  • Dorota Pomykała,
  • Leon Niemczyk
Produkcja:

Zespół Filmowy Kadr

kontakt

Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.