Śladami Złotego.

CZAS TRWANIA

52 minuty

KATEGORIA

Dokument

Otwórz wideo w nowym oknie
Film dokumentalny przygotowany przez NBP to pierwsza tego typu produkcja przedstawiająca najważniejsze wydarzenia z historii polskiej bankowości centralnej i dziejów pieniądza.

Prace nad filmem trwały blisko osiem miesięcy i po raz pierwszy został pokazany w TVP1 11 listopada 2013 roku. Zdjęcia były kręcone m.in. w krakowskim oddziale NBP, w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego w Krakowie, na warszawskiej starówce, w Łazienkach Królewskich. Widz zabierany jest też w miejsca, które kiedyś były związane z polską bankowością centralną, np. w Warszawie jest to ulica Bielańska czy Galeria Porczyńskich na Placu Bankowym. Prowadzony jest ulicami Krakowa do założo­nego w 1587 r. banku pobożnego – instytucji udzielającej nieoprocentowanych pożyczek zubożałym wiernym – który jako jedyny przetrwał do 1948 r.

Na potrzeby filmu swoje eksponaty, nie tylko numizmatyczne, użyczyły różne instytucje, a wśród nich Muzeum Narodowe w Warszawie, Pałac w Wilanowie czy Centrum Pieniądza NBP. Wiele prezento­wanych w filmie dokumentów pochodzi ze zbiorów własnych biblioteki NBP. Na ekranie zobaczymy więc denary i najstarsze polskie banknoty, szwedzki platmynt – pieniądz w formie miedzianej blachy, czy oryginalne dokumenty Banku Polskiego, działającego w latach 1828-1885 w Królestwie Polskim.

Opracowanie:

Fundacja Audiodeskrypcja

Reżyseria:
  • Beata Hyży-Czołpińska
Scenariusz:
  • Beata Hyży-Czołpińska
Obsada:
  • prowadzenie Marek Tejchman
Produkcja:

NBP

kontakt

Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.