Popiół i Diament

CZAS TRWANIA

107 min.

KATEGORIA

Dramat

Otwórz wideo w nowym oknie
OPIS FILMU:

Akcja filmu toczy się w 1945 roku, tuż po zakończeniu II wojny światowej. Głównym bohaterem jest Maciek Chełmicki, były żołnierz Armii Krajowej, który działając w antykomunistycznym podziemiu otrzymuje rozkaz likwidacji Szczuki, lokalnego sekretarza Polskiej Partii Robotniczej. Na skutek fatalnej pomyłki zabija kogoś zupełnie innego, co rodzi w nim wyrzuty sumienia i wątpliwości. I to właśnie one wysuwają się na pierwszy plan mistrzowsko zrealizowanego dramatu. Spotykając się twarzą w twarz ze swoją ofiarą Maciek doznaje szoku. Staje przed koniecznością powtórzenia zamachu, a w międzyczasie poznaje Krystynę, barmankę z hotelu „Monopol”. Rodzące się między nimi uczucie jeszcze bardziej uświadamia mu bezsens zabijania po zakończeniu wojny. Wierność złożonej przysiędze i posłuszeństwo wobec rozkazu przeważa szalę. Maciek postanawia dokończyć postawione przed nim zadanie, stawiając po dużym znakiem zapytania szansę na miłość i normalne życie. Tak bardzo pożądane po długich latach wojny i okupacji.

 

OPIS BOHATERÓW:

Maciek Chełmicki – młody przystojny brunet przed trzydziestką. Wysoki, starannie przystrzyżony z fryzurą zaczesaną do tyłu. Na nosie charakterystyczne ciemne okulary, to pamiątka po długim przebywaniu w kanałach w okupowanej Warszawie. Najczęściej widzimy go w rozpiętej pod szyją białej koszuli, ciemnych spodniach i lekkiej przedłużanej kurtce z postawionym kołnierzem i pagonami, wyglądem zbliżonej do wojskowej marynarki.

Andrzej – przełożony Maćka, lekko po trzydziestce. Wysoki ciemny blondyn z włosami zaczesanymi do góry, wysokie czoło i zakola zdradzają nieco starszy wiek. Elegancko ubrany w garnitur i białą koszulę z krawatem. Na wierzchu długi letni prochowiec.  Szczupła pociągła twarz, szpiczasty nos, wyprostowana sylwetka.

Krystyna – młoda dwudziestokilkuletnia blondynka z włosami upiętymi w kok. Rozpięta głęboko biała koszula z podniesionym kołnierzykiem uwydatnia dekolt, a obcisła spódnica za kolana podkreśla jej kobiece kształty. Ciemne oczy, długie rzęsy i zalotne spojrzenie. Szczupła twarz, regularne rysy. Bardzo atrakcyjna, w stylu Marylin Monroe.

 

 

Reżyseria:
  • Andrzej Wajda
Scenariusz:
  • Andrzej Wajda,
  • Jerzy Andrzejewski
Obsada:
  • Zbigniew Cybulski,
  • Ewa Krzyżewska,
  • Wacław Zastrzeżyński,
  • Bogumił Kobiela

kontakt

Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.