Lawa

CZAS TRWANIA

129 min.

KATEGORIA

Dramat historyczny

Otwórz wideo w nowym oknie
Okolice Wilna. W przeddzień Święta Zmarłych i prastarego, nocnego obrzędu Dziadów, w rodzinnym, zrujnowanym dworku zjawia się widmo Poety. Powrócił w strony swojej młodości, by raz jeszcze przeżyć wspomnienie romantycznej miłości do Maryli i dramatyczne wydarzenia związane z grupą wileńskich konspiratorów-patriotów. Na cmentarzu Guślarz rozpoczyna obrzęd Dziadów. W tłum wieśniaków, ludzi z różnych epok, wmieszał się Gustaw. Przychodzą kolejne zjawy: Pan, Dziewczyna, Dzieci… W mieście kozacki patrol dokonuje aresztowań młodych spiskowców. Poeta odwiedza chatkę Księdza, wspominając przy nim swą miłość do Maryli. Ksiądz rozpoznaje w przybyszu Gustawa – swego przybranego syna…

www.filmpolski.pl

 

Opisy postaci:

Gustaw – To jeden z głównych bohaterów opowieści o dziadach Adama Mickiewicza. Jest to ok. 60-letni, siwy mężczyzna o pociągłej twarzy.  Ma duży nos i wąskie usta. Jego oczy są zielone, spojrzenie przenikliwe. Gustaw jest mężczyzną średniego wzrostu i przeciętnej postury. Ubiera się na czarno. Nosi charakterystyczną czarną pelerynę, ciemne spodnie i ciemne koszule. Jest bardzo poważnym człowiekiem. Bywa zamyślony i nieobecny.

Konrad – Szczupły, wysoki blondyn. Ma gęste, jasne włosy obcięte na krótko, jest dobrze zbudowany. Ma trójkątną twarz, wąski nos, kształtne usta i duże, niebieskie oczy. Ubiera się klasycznie. Nosi ciemne spodnie i białe koszule. Jest porywczy i zbuntowany.

Guślarka – 40 letnia kobieta, która przewodniczy tajnym obrzędom na cmentarzu. Wywołuje duchy i rozmawia ze zjawami. Jest średniego wzrostu, ma długie jasno, brązowe włosy. Nosi je zawsze rozpuszczone. Opadają jej swobodnie na ramiona i na plecy. Ma duże, piwne oczy i pełne usta. Jej spojrzenie jest przenikliwe. Nosi długie szaty.

 

 

Opracowanie:

Fundacja KATARYNKA

Reżyseria:
  • Tadeusz Konwicki
Scenariusz:
  • Tadeusz Konwicki
Obsada:
  • Gustaw Holoubek,
  • Jolanta Piętek-Górecka,
  • Artur Żmijewski,
  • Teresa Budzisz-Krzyżanowska
Produkcja:

Zespół Filmowy Perspektywa

kontakt

Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.