Gdziekolwiek jesteś panie prezydencie

CZAS TRWANIA

86 min.

KATEGORIA

Film wojenny

Otwórz wideo w nowym oknie
Rok 1934. Stefan Starzyński zostaje komisarycznym prezydentem Warszawy. Na stanowisku tym ma pozostać do wyborów. Rok 1939 w wyborach Starzyński nie uzyskuje wymaganej większości, ale w dalszym ciągu pełni funkcję prezydenta. 1 września 1939, Stefan Starzyński zaczyna organizować życie w bomardowanej stolicy. Sprzeciwia się nakazowi ewakuowania ważniejszych urzędów i w porozumieniu z gen. Czuma organizuje cywliną obronę miasta. W odpowiedzi na apel prezydenta warszawiacy budują barykady, kopią rowy przeciwlotnicze, przygotowują punkty sanitarne. W swoich codziennych przemówieniach radiowych Starzyński podtrzymuje na duchu ludność stolicy. Warszawę opuszczają w pośpiechu przedstawiciele obcych placówek dyplomatycznych, pozostaje jednak amerykański dziennikarz zafascynowany bohaterską postawą mieszkańców i ich prezydneta. Tymczasem sytuacja w mieście jest z każdym dniem coraz trudniejsza, brakuje wody, elektryczności, lekarstw. 26 września zapada decyzja o kapitulacji…

www.filmpolski.pl

 

OPISY POSTACI:

Stefan Starzyński – Przedwojenny prezydent Warszawy. Postać autentyczna. W filmie to 46-letni brunet. Jego gładko zaczesane do tyłu włosy odsłaniają poorane zmarszczkami czoło i niewielkie zakola. Spod gęstych, jakby zadziwionych brwi, patrzą głęboko osadzone ciemne oczy. Ich skupione i głębokie spojrzenie, zazwyczaj jest smutne i zatroskane. Pod nosem niewielki ciemny wąsik. Prezydent jest mężczyzną raczej drobnej budowy. Choć niski i szczupły, roztacza wokół siebie aurę niezaprzeczalnego autorytetu.
Nosi eleganckie ciemne trzyczęściowe garnitury i nienagannie wyprasowane koszule. Na jego serdecznym palcu błyszczy obrączka.
Dziennikarz – mężczyzna około lat czterdziestu. Wysoki, postawny. Jego ciemną, zazwyczaj gładko przyczesaną fryzurę, przecina  równy przedziałek po prawej stronie. Centrum jego twarzy zajmuje dość duży nos. Ma też duże pełne usta i ciemne oczy. Amerykanin ubiera się w zgodne z ówczesną modą sportowe garnitury i kraciaste koszule. Jego krawat jest zazwyczaj poluzowany, a kołnierzyk koszuli rozpięty.

 

Opracowanie:

Fundacja KATARYNKA

Reżyseria:
  • Andrzej Trzos-Rastawiecki
Scenariusz:
  • Władysław Terlecki,
  • Andrzej Trzos-Rastawiecki
Obsada:
  • Tadeusz Łomnicki,
  • Jack Recknitz,
  • Henryk Czyż,
  • Wanda Elbińska
Produkcja:

Zespół Filmowy Tor

kontakt

Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.