Chrzest

CZAS TRWANIA

85 minut

KATEGORIA

Dramat obyczajowy

Otwórz wideo w nowym oknie
OPIS BOHATERÓW

Chrzest to dramat, którego tło stanowi współczesna Warszawa. W wielu scenach widać wysokie bloki warszawskich osiedli, biurowce i ulice. Główny wątek koncentruje się na przyjaźni dwóch młodych mężczyzn, Michała i Janka. Film to obrazy z kilku dni ich życia, kiedy po latach spotykają się znowu. Michał to wysoki, przystojny brunet. Zawsze elegancko ubrany. Nosi  modne garnitury i białe koszule, głównie z racji wykonywanej pracy. Jest prezesem dużej dobrze prosperującej firmy. Ma wysportowane ciało, bystre spojrzenie i orli nos sprawiający, że jego twarz jest bardzo wyrazista. Często jednak maluje się na niej niepokój, a sam Michał bywa nieobecny i zamyślony. Jego przyjaciel Janek, to krótkowłosy blondyn, lekko umięśniony, średniego wzrostu. Na co dzień ubrany w wojskowe spodnie i sportowe bluzy. Obydwaj pochodzą z prowincjonalnego miasta i zawsze pragnęli wyrwać się w wielki świat, zasmakować luksusów. Aby szybko osiągnąć cel, związali swoje życie z przestępczym procederem. W ten sposób Michał osiągnął to, o czym marzył: teraz mieszka w Warszawie. Jego mieszkanie jest luksusowe i nowoczesne, bardzo przestronne.  Posiada duży taras z widokiem na Warszawę. Ma żonę Magdę – to zgrabna, wysoka, długowłosa blondynka o pogodnej twarzy i jasne cerze. Szczęścia dopełnia kilkutygodniowy syn. Wszystko wygląda idealnie. Ale to tylko pozory szczęścia i wielkiego sukcesu. Michał niczego nie może być pewien. Jest bowiem prześladowany przez warszawska mafię. Gangsterzy pojawiający się w filmie to elegancko wyglądający mężczyźni. Ubrani garnitury, drogie buty i płaszcze. Jeżdżą ekskluzywnymi samochodami.

OPIS FILMU

Mocne męskie kino z wyrazistymi kreacjami odtwórców głównych bohaterów, wypełnione brutalnymi scenami i przykuwającymi uwagę zwrotami akcji. Główny wątek koncentruje się na przyjaźni dwóch młodych mężczyzn, Michała i Janka. To obrazy z kilku dni ich życia, kiedy po latach spotykają się znowu. Byli kumplami na dobre i na złe. Poznali się nad rzeką na rybach i przypadli sobie do gustu. Kiedy Janek się topił, Michał bez chwili wahania rzucił się do wody na pomoc kumplowi. Uratował mu życie, co jeszcze bardziej przypieczętowało ich przyjaźń. Obydwaj pochodzą z prowincjonalnego miasta i zawsze pragnęli wyrwać się w wielki świat, zasmakować luksusów. Aby szybko osiągnąć cel, związali swoje życie z przestępczym procederem, zaczynając od drobnych przekrętów. Potem ich drogi się rozeszły. Janek trafił do wojska, Michał napadał i kradł, by w końcu wyjść na swoje. Osiągnął to, o czym marzył: teraz mieszka w Warszawie, ma piękną żonę Magdę, kilkutygodniowego synka Adasia, własną firmę produkująca okna, luksusowe mieszkanie w apartamentowcu na ostatnim piętrze i dobry samochód. Ale to tylko pozory szczęścia i wielkiego sukcesu, niczego nie może być pewien. Coraz bardziej widać, że budowana przez niego życiowa stabilizacja zaczyna się chwiać. Coraz dobitniej sam Michał zdaje sobie sprawę, że nie da się uciec od przeszłości. Dawni wspólnicy depczą mu po piętach. Kiedyś wsypał brata mafiosa, który przez niego spędził za kratkami trzy lata. Teraz za „spokój” płaci ogromny haracz i chociaż jego firma prosperuje dobrze, forsa zaczyna się kurczyć.

Do Michała przyjeżdża Janek. Przyjaciel ma zostać ojcem chrzestnym jego syna Adasia. Uroczystość zaplanowano za tydzień. Ale w ciągu tych siedmiu dni, od poniedziałku do niedzieli, dzielących od chrztu, bardzo wiele się wydarzy i zmieni w ich życiu. Janek szybko orientuje się, że jego najlepszy kumpel znalazł się w sytuacji bez wyjścia. Pragnie go ratować za wszelko cenę, ale jednocześnie zdaje sobie sprawę, że musi być lojalny wobec szefa gangu, Grubego, który słusznie wymierza karę Michałowi. Atmosfera gęstnieje. Janek brnie w układy z mafią, bierze udział w pierwszej brutalnej akcji. W końcu będzie musiał podjąć decyzję, której skutków nigdy nie da się zapomnieć.

Źródło: http://www.filmpolski.pl/

Opracowanie:

Fundacja Katarynka

Reżyseria:
 • Marcin Wrona
Scenariusz:
 • Grzegorz Jankowski,
 • Grażyna Trela,
 • Dariusz Glazer
Obsada:
 • Michał Zieliński,
 • Tomasz Schuchardt,
 • Natalia Rybicka,
 • Magda,
 • Adam Woronowicz,
 • Michał Koterski,
 • Krzysztof Czeczot
Produkcja:

Polska

kontakt

Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.