Amator

CZAS TRWANIA

1 godz. 57 min.

KATEGORIA

Dramat

Otwórz wideo w nowym oknie
Głównym bohaterem filmu jest Filip Mosz – kapitalnie grany przez Jerzego Stuhra  – zaopatrzeniowiec w zakładzie przemysłowym gdzieś w podkrakowskim miasteczku. Momentem przełomowym w jego życiu staje się kupno amatorskiej kamery filmowej. Filip bowiem, jako człowiek bez reszty oddany rodzinie, pragnie uwiecznić narodziny i rozwój swej córki. Wieść o zakupie Mosza obiega zakład pracy. Filip otrzymuje propozycję nakręcenia filmu z okazji dwudziestopięciolecia istnienia przedsiębiorstwa. Dyrektor zakładu obejmuje nawet patronat nad nowo powstałym amatorskim klubem filmowym.

Kieślowski z niezwykłą przenikliwością ukazuje powolną ewolucję Filipa, który z człowieka schowanego we własną prywatność i ceniącego ponad wszystko „święty spokój” przeobraża się w społecznika i artystę, wrażliwego na ludzką krzywdę i niesprawiedliwość. Amatorskim filmom Mosza daleko bowiem do propagandy sukcesu. Wręcz przeciwnie – samorodny reżyser bezkompromisowo pokazuje wynaturzenia otaczającej go rzeczywistości.

Cena prawdy jest jednak wysoka.[ …..] Zapraszamy do oglądania.

 www.filmpolski.pl

OPISY POSTACI:

Filip –  To ok. 35-letni szczupły i niewysoki mężczyzna. Jest szatynem. Włosy ścięte krótko. Nieco dłuższa grzywka zaczesana jest  na lewą stronę. Nosi wąsy i krótkie bokobrody. Ma łagodną twarz i wydatne usta .Bardzo często zamyślony i nieobecny. Filip nosi spodnie w kant, koszule i krótką szarą kurtkę. Jego atrybutem jest kamera analogowa, którą nagrywa otaczający go świat.

Irena – żona Filipa. Szczupła ok. 30-letnia kobieta, średniego wzrostu. Ma długie, ciemnobrązowe włosy, najczęściej związane w kucyk. Owalna twarz. Nieduże, głęboko osadzone oczy, wąski nos. Rzadko się uśmiecha.  Irena ubiera się w suknie sięgające za kolana, w stonowanych kolorach. Kiedy pojawia się na zewnątrz ma na sobie  beżowy płaszcz.

Witek – przyjaciel Filipa. Wysoki, szczupły szatyn. Twarz pociągła. Gęste włosy zaczesane na bok. Nosi czarne swetry, spodnie w kant i oliwkową kurtkę. Wspiera Filipa w jego działaniach i spędza z nim bardzo dużo czasu. Pracują w tej samej firmie.

Kierownik – Około 50-letni mężczyzna. Łysiejący z resztami ciemnych włosów. Wysoki i postawny.Owalna twarz, duże oczy i wydatne usta. Zawsze ubrany w czarny garnitur, białą koszulę i krawat. Jest pogodny i towarzyski. Gra na gitarze. Lubiany przez podległych mu pracowników.

Opracowanie:

Fundacja Audiodeskrypcja,

Fundacja KATARYNKA

Reżyseria:
  • Krzysztof Kieślowski
Scenariusz:
  • Krzysztof Kieślowski
Obsada:
  • Jerzy Stuhr,
  • Małgorzata Ząbkowska,
  • Ewa Pokas,
  • Stefan Czyżewski
Produkcja:

Zespół Filmowy Tor

kontakt

Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.