80 milionów

CZAS TRWANIA

2 godz.

KATEGORIA

Film fabularny

Otwórz wideo w nowym oknie
3 grudnia 1981 r. działacze dolnośląskiej Solidarności, przewidując wprowadzenie przez władze PRL stanu wyjątkowego, pobrali ze związkowego konta we wrocławskim banku 80 milionów złotych. Tego samego dnia zdeponowali je u arcybiskupa Henryka Gulbinowicza, metropolity wrocławskiego.

 

OPISY POSTACI:

Staszek- Stanisław Husowski. Jeden z głównych bohaterów filmu. Postać autentyczna. W latach 1980–1981 pełnił funkcję rzecznika prasowego dolnośląskiej „Solidarności. W stanie wojennym był poszukiwany listem gończym przez SB.  w tzw. sprawie 80 milionów zł dolnośląskiej „Solidarności”. W 1982 został aresztowany, a następnie internowany. W filmie to wysoki, szczupły szatyn z falowanymi włosami sięgającymi za ucho. Ma okrągłą pogodną twarz. Ubiera się w jeansy i ciepłe swetry.

Józek – Józef Pinior. Jeden z głównych bohaterów filmu. Postać autentyczna. W 1980 organizował  struktury „Solidarności na Dolnym Śląsku. Był członkiem zarządu regionu NSZZ „S” i jej rzecznikiem finansowym. Tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego podjął z konta związku 80 mln zł, dzięki czemu nie zostały one zajęte przez władze komunistyczne. W filmie to szczupły, niewysoki szatyn w korekcyjnych okularach z grubymi, plastikowymi oprawkami. Ma krótko przystrzyżone, ciemne włosy. Zaczesuje je na prawą stronę. Nosi spodnie w kant, koszule z kołnierzem, a na głowę często zakłada kaszkiet. Jest skromnym inteligentem.

Piotr – Piotr Bednarz. Jeden z głównych bohaterów filmu. Postać autentyczna.W sierpniu 1980 roku został wiceprzewodniczącym komitetu strajkowego w swoim zakładzie pracy. Od września tego samego roku przewodniczył komitetowi zakładowemu „Solidarności. Od 1981 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego zarządu regionu związku jako zastępca Władysława Frasyniuka. W grudniu 1981 na mocy poufnej uchwały prezydium ZR brał udział w ukryciu 80 mln złotych pobranych z konta NSZZ „S”. W filmie to wyskoki, postawny blondyn z kilkudniowym zarostem. Ubiera się klasycznie. Nosi proste, jeansowe spodnie i dopasowane swetry. Jest pewny siebie i zdecydowany w działaniach.

Kapitan Sobczak – kapitan SB, jedna z czołowych postaci w filmie. To również postać autentyczna. Był to funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa, który deptał po piętach przywódcom dolnośląskiej „Solidarności”. W filmie pokazany jest jako wyjątkowo czarny charakter. Człowiek brutalny, mściwy i przepełniony nienawiścią. Jest niskim, szczupłym brunetem z gęstymi czarnymi włosami ściętymi na krótko i  zaczesanymi do tyłu. Nosi czarne ubrania. Ma pociągłą twarz na której często gości szyderczy uśmiech.

Ksiądz Żegota – ok. 50-cio letni duchowny, wspierający działaczy „Solidarności” To również postać autentyczna. W filmie to niski, chudy, łysiejący mężczyzna. Jest lekko przygarbiony. Przez cały film oglądamy go w długiej, kapłańskiej sutannie.

 

 

 

 

 

Opracowanie:

Fundacja KATARYNKA

Reżyseria:
  • Waldemar Krzystek
Scenariusz:
  • Waldemar Krzystek,
  • Krzysztof Kopka
Obsada:
  • Krzysztof Czeczot,
  • Wojciech Solarz,
  • Maciej Makowskie
Produkcja:

Media Brigade

kontakt

Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.